Kandidát na europoslanca Pavol Dubček chce znižovať regionálne rozdiely

Kandidát na europoslanca Pavol Dubček chce znižovať regionálne rozdiely

Pre Slovensko štvrté voľby do Európskeho parlamentu sa budú konať 25. mája 2019. Novozvolený parlament bude mať 705 mandátov, z nich bude patriť 14 Slovensku. Jedným z kandidátov na eurposlanca je aj 70-ročný Pavol Dubček (chirurg a traumatológ), syn reformného politika Alexandra Dubčeka. Pavol Dubček bude v nastávajúcich eurovoľbách kandidátom Slovenskej národnej strany (SNS). V rozhovore nám prezradil, prečo sa rozhodol vstúpiť do politiky a ako vníma Európsku úniu (EÚ).

Spustila sa lavína výberových konaní na riaditeľov

Spustila sa lavína výberových konaní na riaditeľov

V organizáciách, ktoré riadi radnica, nastávajú zmeny. Nedávno sa konali výberové konania riaditeľov základných škôl, avizované sú aj ďalšie konkurzy. Medzi najnovšími oznamami sa objavili aj výberové konania na hlavného kontrolóra mesta Prešov a riaditeľov mestských firiem. Konajú sa v krátkom časovom úseku, preto vyvolávajú množstvo otáznikov.

Priechody pre chodcov na Obrancov mieru nie sú bezpečné

Priechody pre chodcov na Obrancov mieru nie sú bezpečné

Ulica Obrancov mieru začína byť čoraz viac dopravne vyťažená a stáva sa miestom opakovaných kolízií aj nehôd. Obyvatelia lokality už dva roky upozorňujú na to, že na priechodoch by mala byť cestná svetelná signalizácia v záujme bezpečnosti. Cez komunikáciu totiž prechádzajú aj deti do školy. Aj napriek petícii a sľubom z radnice, semafor na ceste doteraz nie je.

Štrajk v dopravnom podniku stále hrozí, odborári zbierajú podpisy

Štrajk v dopravnom podniku stále hrozí, odborári zbierajú podpisy

Vyjednávania so sprostredkovateľkou medzi odborármi a vedením Dopravného podniku mesta Prešov (DPmP) nepriniesli dohodu. Odborári nesúhlasia s návrhmi sprostredkovateľky, preto padlo rozhodnutie, že ak budú mať podporu zamestnancov, vstúpia do ostrého štrajku. Už teraz majú vyše 50 podpisov. Naďalej sú otvorení rokovaniam s riaditeľom Petrom Janusom.

Olympionici mieria do Prešova

Olympionici mieria do Prešova

Zašportujte si s Nasťou Kuzminovou!

(pv) - Športuj Slovensko je názov nového projektu Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV), ktorého cieľom je podporovať deti, mládež a celé rodiny v športových aktivitách. Ide o sériu štyroch letných a dvoch zimných športových podujatí, „Olympijských dní“, ktoré sa uskutočnia v priebehu roka na rôznych miestach Slovenska od Bratislavy cez Vysoké Tatry až po Prešov. Organizátori podujatia spolu s generálnym partnerom, spoločnosťou BILLA, s. r. o., sľubujú dni plné športu, zábavy a zdravého súťaženia, súčasťou ktorého bude aj identifikácia športových talentov, autogramiáda olympionikov a bohatý kultúrny program. Športuj Slovensko odštartuje 26. mája v Prešove. Informácie o podujatí spolu s registračným formulárom sú dostupné na www.sportujslovensko.sk.

Ján Andrejko: „Človek, ktorý je nemajetný, stáva sa nepostihnuteľným”

Ján Andrejko: „Človek, ktorý je nemajetný, stáva sa nepostihnuteľným”

Radšej nekonať, než potom niesť následky za niekoho iného. To, na čo poukazuje náčelník Mestskej polície v Prešove Ján Andrejko, je naozaj bizarná situácia. Poviete si, to sa môže stať len na Slovensku. O čo ide?

Nové pravidlá parkovacej politiky prerokovala dopravná komisia

Nové pravidlá parkovacej politiky prerokovala dopravná komisia

Vedúci odboru dopravy a životného prostredia na mestskom úrade Stanislav Ondirko predstavil Komisii pre územný plán, dopravu a životné prostredie návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN) pre regulovanú statickú dopravu. Je to dokument, ktorý bol pripravovaný už pred štyrmi rokmi, ale keďže nemal všeobecnú podporu, do mestského zastupiteľstva sa zatiaľ nedostal. Ani na tohtoročnom májovom zasadnutí v komisii neprešiel. Na odporúčanie návrhu chýbal jeden hlas, ale aj tak bude posunutý na rokovanie mestskej rady.

Rastie záujem o zamykateľné klietky na kontajnery

Rastie záujem o zamykateľné klietky na kontajnery

Prešovská radnica prišla ešte v roku 2009 s novinkou, ktorou boli uzamykateľné klietky na komunálny odpad. Mali zabrániť tomu, aby neprispôsobiví ľudia vyberali z kontajnerov odpad a rozhadzovali ho po okolí. Projekt sa vtedy neosvedčil a Technické služby mesta Prešov (TSmP) ich potom na pokyn mesta zrušili. O niekoľko rokov neskôr však Prešovčania o ne opäť prejavili záujem.

Na verejných priestranstvách  začnú platiť pevné pravidlá

Na verejných priestranstvách začnú platiť pevné pravidlá

Verejný priestor je pre mnohých ľudí už ťažko definovateľný. Z nášho mesta plochy zelene a tiež oddychové zóny ustúpili za posledné roky výstavbe alebo parkoviskám. Ľuďom to začalo prekážať a kritizovali úbytok miest na relax či zábavu pre deti najmä v obytných zónach. Ani centrum mesta sa však nevyhlo kritike. Tomu sa v budúcnosti môžeme vyhnúť. Mesto má totiž vypracovaný rozsiahly a kvalitný dokument, ktorý má určiť, ako bude vyzerať verejný priestor. V našom meste je unikátom.

Schválili dotácie pre školy, vrátane vyšších platov pre ich zamestnancov

Schválili dotácie pre školy, vrátane vyšších platov pre ich zamestnancov

Poslanci na aprílovom mestskom zastupiteľstve schvaľovali nové Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o určení výšky dotácie na mzdy a prevádzku škôl a školských zariadení na území mesta. Viacerí poslanci mali k mechanizmu, aký nastavilo mesto výhrady, veľa sa o tom diskutovalo, ale napokon ho schválili 24 hlasmi. Šiesti nehlasovali.