Keď dostávame jablká a citróny

Keď dostávame jablká a citróny

V utorok dopoludnia sa v Prešove rozdávali sladké jablká a kyslé citróny. Deti zo Základnej školy Májové námestie sa zapojili do dopravno-preventívnej akcie s názvom Jablko – Citrón, ktorá potrvá do piatka 20. júna 2014. Pod prísnym dohľadom detí boli vodiči na Ulici Laca Novomeského.

 Deti a policajti kontrolovali dodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti od desiatej do dvanástej hodiny. Detské hliadky šoférov, ktorí porušili dopravné predpisy, pokutovali netradičnou formou. Vodič, ktorý by inokedy musel zaplatiť finančnú pokutu za menej závažný priestupok, dostal od nich kyslý citrón a maľovaný obrázok. Zodpovední vodiči  jazdiaci podľa predpisov boli odmenení „jabĺčkom“, obrázkom a malým darčekom. Policajti skontrolovali 28 vodičov, z toho štyri ženy. Deväť kyslých citrónov si odniesli výlučne muži.

 

Cieľom projektu je podľa hovorkyne poisťovne Lucie Makayovej „naučiť vodičov rešpektovať dopravné predpisy, jazdiť bezpečne a správať sa na cestách ohľaduplne k ostatným účastníkom cestnej premávky.“ Reakcie vodičov už počas prvých dní akcie naznačovali, že podobné akcie majú zmysel. Šoféri sami priznali, že po dohovore od detí sa nad sebou zamyslia viac, ako keby dostali pokutu.

„Dopravno-preventívna akcia sa koná na päťdesiatich miestach po celej Slovenskej republike. Približne desať detí vo veku desať až dvanásť rokov vyberá škola. Zapojenie detí do akcie má primárne edukačný význam pre samotné deti, nakoľko sa priamo v teréne učia, aké predpisy majú vodiči dodržiavať a ako sa majú správať na cestách,“ dodáva Makayová. 

 

Oslovili sme aj deti, chceli sme vedieť, ako sa im páči kontrolovať vodičov:

 

Obcovičová  Dianka:

- Je tu lepšie ako v škole, lebo sa spolu zabávame. Som rada, lebo sa môžeme zblížiť s policajtmi a tiež lepšie spoznávame ich prácu. Veľmi ma baví pozerať na policajtov, ale škoda, že nám neukázali, čo presne robia. Policajti si podľa mňa zaslúžia za svoju prácu len jablká, ale dnes pokutujeme iba vodičov.

Michal Šatný:

- Takúto akciu by sme mohli robiť častejšie, lebo som radšej tu ako v škole.  Ak by som mohol sám rozhodnúť komu dám citrón a komu jablko, tak by som rozdával len jablká. Podľa dnešného dňa si myslím, že v Prešove je veľa dobrých vodičov a zaslúžia si pochvalu.

Alexandra Šofránková:

-  Som tu rada, lebo je tu lepšie ako doma, alebo v škole. Je tu lepšia zábava. Páči sa mi pozerať na prácu policajtov, lebo spoznávam ako „kamerujú“, dávajú fúkať, alebo ako zastavujú zlých vodičov. Bavilo ma rozdávať jablká a citróny, lebo ak dostane vodič jablko, tak je dobrý, ak citrón, je niekedy nezodpovedný.

Filip Fečo:

- Celý deň máme voľno a len krátko sme boli v škole, preto je mi tu dobre. Rozdávam radšej jablká, lebo to znamená, že šofér jazdí dobre. V škole podporujeme túto akciu preto aby vodiči jazdili zodpovedne aby neprekračovali rýchlosť, bolo menej nehôd a podobne.

Viktória Gnepová:

- Táto akcia je dobrá, lebo budeme vedieť, akí sú šoféri v Prešove. Spoznali sme všetko čo robia policajti a tiež sme sa tu zabávali. Mám pocit, že dnes rozdávame menej citrónov. Myslím, že je to aj lepšie, keď sa rozdávajú len jablká. Moji rodičia sú tiež veľmi dobrí a zodpovední vodiči, a preto by som práve im dala tiež jabĺčko a policajtom tiež.

 

Páni vodiči, čo vy na to?

 

Miloš Kivader:

- Určite je príjemnejšie dostať citrón ako pokutu a urobím si z neho napokon čaj. Neprekáža mi, že som ho dostal, aspoň sa poučím. Je to dobrá akcia, nech sa deti učia, aby boli raz dobrými vodičmi.

 

Marián Repko:

- Jablko ma potešilo. Čakal som, že ich niekde stretnem, lebo som o tom včera čítal správu. Bohužiaľ, nie som vždy taký zodpovedný šofér. Dostal som už aj pár pokút za rýchlosť, ale to je normálna vec.

 

Ľudmila Porochnava:

- Vôbec som o tejto akcii nepočula, lebo som zaneprázdnená. Trošku ma to najprv vyplašilo. Viem, že som za volantom neurobila nič zlé, ale policajti ma vedia vždy vystrašiť, keď ma zastavia. Bolo to zaujímavá skúsenosť. Napokon ma príjemne prekvapili tie deti, ale z policajtov sa ešte stále trošku trasiem. Svoje jablko očistím, dám deťom a tak sa im aj pochválim.

 

František Midler:

- Bol som na rybách a vôbec som o tejto akcii nevedel. Pre šoférov je určite výhodnejšie dostať kus ovocia namiesto pokuty.

 

Jozef Marton:

- Samozrejme ma teší, že som sa vyhol pokute, ale zároveň ma to aj zaväzuje k dodržiavaniu predpisov. Citrón je tiež zdravá výživa, teda aj ten poteší. Je to dobré ponaučenie aj pre nás vodičov ale myslím, že tieto deti to vnímajú viac ako my, lebo pre nás je to už rutina.

 

Michaela Demková

Diskusia k článku