Ako sa to celé skončí?

Ako sa to celé skončí?

Španielsky investor zvýšil cenu, pripravuje nové štúdie na umiestnenie závodu. Ľahké to však nebude

 Petíciu proti zlievarni, ktorá mala vzniknúť v priemyselnom parku IPZ Záborské, podporilo viac ako 2300 ľudí. Na ich apel reagovala radnica aj mestskí poslanci a investora odmietli. Ten nezaháľal a rozhodil siete inde. V obci Petrovany im odklepli predaj pozemkov, ale obyvatelia z toho nadšení nie sú.

 

Pôvodný zámer spoločnosti vybudovať fabriku v priemyselnom parku IPZ Záborské stroskotal kvôli tomu, že obyvatelia nechceli mať v tesnej blízkosti svojich domov zlievareň. Zástupcovia španielskej spoločnosti Funderia Condals s.a. prišli dokonca osobne, aby nezrovnalosti vysvetlili, nepomohlo.

 

Investor hľadal lokalitu šesť rokov. Vybrali si Prešov, aj keď im v Poľsku, Maďarsku ale aj v Španielsku núkajú pozemky zadarmo. Po stretnutí so zástupcami mesta investor IPZ Záborské  oficiálne opustil. Mesto obdržalo od španielskeho investora stiahnutie zámeru prísť do priemyselného parku IPZ. Odpredaj pozemkov bol dohodnutý na sume 28 eur za meter štvorcový.

 

Obec Petrovany schválilo Španielom odpredaj pozemkov. Obecné zastupiteľstvo v Petrovanoch už schválilo predaj piatich hektárov pozemkov. Cena za meter štvorcový je 33 eur. Aj keď je cena vyššia, akú by mal investor za pozemky zaplatiť v prešovskom IPZ­-ku, je rozhodnutý v regióne zotrvať. „Môžem potvrdiť, že obecné zastupiteľstvo Petrovany nám odsúhlasilo predaj pozemkov. Momentálne si dávame robiť právny audit pozemkov a štúdie na umiestnenie závodu tak, aby sme sa vyhli  narušeniu už existujúceho stavu prostredia  v danej lokalite...,“ povedal pre Prešovský večerník, Milan Karoli, zástupca SKC Foundry s. r. o., ktorá je dcérskou spoločnosťou Funderia Condals na Slovensku. Podľa našich informácií však ani plány investora v Petrovanoch nemusia mať hladký priebeh.

 

V apríli budúceho roka chcel investor začať výrobu. Pred dvoma rokmi postavili malú prevádzku v Ličartovciach, aby si vyskúšali ako to funguje. V Ličartovciach sa opracúvajú výrobky, ktoré sa vyrobia v Španielsku. Josep Maria Noguera  na návšteve Prešova vysvetlil, že v prvej etape má byť zamestnancov v zlievarni sedemdesiat, v ďalej fáze stosedemdesiat a vo finále tristo. Okrem toho by ďalších stopäťdesiat ľudí spolupracovalo subdodávateľsky.

 

Projekt novej zlievarne má byť zrealizovaný podľa existujúceho závodu firmy Funderia Condals, ktorý sa nachádza v blízkosti Barcelony. Barcelonská prevádzka je umiestnená vo vzdialenosti 30 metrov od miestnej časti s obytnými domami, ktorá sa nachádza východne od areálu závodu. Na severnej strane závod hraničí s lesným porastom. Čo sa týka filtračných zariadení, ochrany pred hlukovou kontamináciou a ďalších environmentálnych otázok, v novej zlievarni budú zavedené najnovšie technológie pričom najvyššie hodnoty koncentrácie znečisťujúcich látok sa budú pohybovať pod 20 percent limitných hodnôt prípustných v EU (CO, tuhé častice, atď...).

 

Takto vyzerá zlievareň v Španielsku pri Barcelone.

 

 

Diskusia k článku