Ochráni súkromie obyvateľov bývajúcich pri Vodárenskej veži zákaz fotenia a špeciálna clona?

Ochráni súkromie obyvateľov bývajúcich pri Vodárenskej veži zákaz fotenia a špeciálna clona?

Prešovčania bývajúci pod Vodárenskou vežou žiadajú, aby vedenie radnice rázne zakročilo. Po pol roku od jej slávnostného otvorenia prešovskej pýchy sa kopia sťažnosti. Obyvatelia apelujú na kompetentných, že stratili súkromie. Pomohol by naozaj zákaz fotenie?

„Cítime sa nepohodlne, keď vieme, že na nás z vrchu niekto pozerá. Na vlastnej záhrade, sme doteraz mali súkromie. Teraz sa to zmenilo. Nie  sme jediná rodina, ktorá má s tým problém,“ povedala nám rodina, ktorá býva v bezprostrednej blízkosti prešovskej mestskej pýchy.
 
Mesto sa pri otváraní tešilo, že stúpne počet turistov a že sa z Vodárenskej veže stane prešovský Petřín či mini Eiffelová veža. Keď sa však začali „kopiť“ sťažnosti museli začať problém riešiť. Na stretnutiach miestnych poslancov s obyvateľmi tejto mestskej časti to kvôli tejto téme neraz vrelo. Ako sme sa sami presvedčili pri vstupe na vežu je už aj na dverách značka zákaz fotografovania. Poučený o tomto zákaze je vraj aj personál. „V prevádzkovom poriadku je zákaz fotenia, všade sú označenia, personál je poučený,“ informovala nás predsedníčka VMČ č. 4, Janette Langová. V reáli je to však stále inak. „Na veži som bol už trikrát. Raz s priateľkou, potom s rodinnými známymi, ktorí prišli z Čiech a ešte raz len tak na kávu s kamarátmi. Nikto nás o zákaze neinformoval. Myslím, že sa to dá veľmi ľahko porušiť či obísť, keďže čašníčka musí ísť po kávu či džús, ak si ju objednáte na vrchné poschodie, úplne dole. To jej nejakú chvíľu potrvá a vy sa môžete odfotiť. Nás však na to ani nikto neupozornil, nevedeli sme, že sa tam fotiť nesmie,“ povedal Prešovčan Martin Kolárik.
 
Koncom mája poslanci vyčlenili 10 tisíc eur na riešenie spomínaného problému. Za túto sumu bolo navrhnuté zatienenie veže, respektíve osadenie clony, ktorá by bránila pohľadu do záhrad v bezprostrednej blízkosti veže. „Tento problém riešime niekoľko mesiacov, verím, že prídeme ku kompromisu, nebola som rada, aby ľudia mali pocit straty súkromia,“ vysvetlila Janette Langová.
 
Radnica ako prvého oslovila miestneho architekta. Ten vypracoval tri návrhy špeciálneho vonkajšieho zatienenia. Jeho technický návrh však prijatý nebol. „Jeho technický návrh nebol použiteľný a zamietavé stanovisko vydal aj krajský pamiatkový úrad,“ znelo stanovisko prešovskej radnice. „Bol teda spracovaný návrh na riešenie čiastkového tienenia formou prototypu, ktorý bol už použitý. Súbežne boli oslovení aj majitelia priľahlých nehnuteľností na pripomienkovanie,“ informovala Prešovský večerník radnica.
 
Ako dopadne pripomienkovanie  budeme sledovať a v najbližšom čase prinesieme ďalšie informácie o tejto téme.
 
Text a foto: Michaela Schifferová  

Diskusia k článku