Zriaďovateľom školy budú možno Nemci

Zriaďovateľom školy budú možno Nemci

Na Základnej škole Mukačevská bolo včera poriadne rušno. Hovorilo sa o jej budúcnosti. Škole totiž svitá na lepšie časy, lebo o ňu prejavila záujem nemecká spoločnosť Deutsch-Slowakische Akademien (DSA) so sídlom v Brezne. Rada školy bola jednoznačne za.

 Ak sa mesto a nemecká spoločnosť dohodnú a pripravia podmienky prenájmu, a poslanci to odobria, od septembra škola zmení zriaďovateľa. Vedenie školy a DSA včera rokovali až do  večera.

 

Akcionármi DSA sú členovia združenia EBG - Europäisches Bildungswerk für Beruf und Gesellschaft Magdeburg (Európske vzdelávacie centrum pre povolania a spoločnosť), ktoré od roku 1990 pôsobí v oblasti prípravy pre povolanie a ďalšie vzdelávanie.

 

V súčasnosti má EBG v Nemecku 36 odborných centier a stredných odborných škôl. Okrem Nemecka, Slovenska a ďalších krajín Európskej únie pôsobí združenie aj v Nórsku, Rusku, Turecku a v Číne. Spomínaná spoločnosť je už zriaďovateľom Strednej odbornej školy v Trebišove a to od začiatku minulého školského roka. Spoločnosť DSA sa ako nový zriaďovateľ  zaviazala v horizonte piatich rokov preinvestovať v trebišovskej škole minimálne 500-tisíc eur. Investície budú smerovať najmä do budovy a technického vybavenia školy a školských zariadení. Cieľom DSA je tiež priniesť nemecké skúsenosti z oblasti duálneho vzdelávania tak, aby absolventi SOŠ v Trebišove mali popri teoretických aj čo najrozsiahlejšie praktické zručnosti.

DSA plánuje poskytovať študentom školy v Trebišove možnosť zahraničných stáží, zahraničnej platenej praxe, jazykovej prípravy, podnikového štipendia a používania zľavnených bonusových kariet od partnerov školy.

 

Informácie o tom,  čo plánuje spoločnosť priniesť prešovskej základnej škole, vás budeme informovať v zajtrajšom vydaní Večerníka. 

Diskusia k článku