Autobus do nemocnice? Prešovčania, zabudnite!

Autobus do nemocnice? Prešovčania, zabudnite!

(šaja) – Pred rokom sľúbila primátorka Andrea Turčanová, že do areálu nemocnice bude premávať menší autobus. Žiaľ, doposiaľ sa tak nestalo a pacientom, ktorí majú problém s chôdzou, alebo trpia vážnymi ochoreniami, ostali len oči pre plač.

„Keď sme si vo Večerníku pred rokom prečítali, že mesto plánuje zaviesť linku, ktorá bude zachádzať do areálu nemocnie, veľmi sme sa potešili. Autobus tam premával aj v minulosti. Veď od geriatrie je to na zastávku pre starých chorých ľudí ďaleko. Poznám pani, ktorá chodieva na očné. Keď jej kvapnú do očí, niekoľko hodín vidí veľmi zle a prejsť celým areálom je pre ňu veľmi ťažké. Takisto aj onkologickí pacienti, pre nich je náročné ísť po absolvovaní chemoterapie peši. Mnohí dôchodcovia majú barle, ledva chodia, často si musia oddýchnuť na lavičkách. A nie každý si môže dovoliť zaplatiť taxík. Neprajem nikomu zažívať to, čo zažívame my, starší ľudia, ktorí musíme ísť do nemocnice,“ povedala nám Prešovčanka Ružena Krafčáková. „Radnica len sľubuje a autobus stále nepremáva. Stačil by jeden spoj za hodinu. Som veľmi sklamaná,“ dodala. 
 

Riešením je výmena pozemkov 

Mesto má záujem, aby autobus menších rozmerov prechádzal celým areálom nemocnice, teda až ku geriatrii, ktorá je od zastávky vzdialená niekoľko sto metrov. Riešením, aby autobus mohol prechádzať do areálu, je zámena pozemkov. Mesto vlastní pozemky na Sládkovičovej ulici a o tento pozemok prejavila záujem Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana. Pozemok sa nachádza v blízkosti vstupnej brány do areálu nemocnice od kliniky pediatrie. Na výmenu by mesto dostalo pozemok v areáli bývalej vojenskej nemocnici na Reimanovej ulici.
 
Ružena Krafčáková je zo sľubov mesta sklamaná. 
 
 

Podmienky sú nezrealizovateľné 

Túto zámenu pozemkov poslanci jednoznačne odsúhlasili ešte v roku 2015. Prečo sa teda ešte stále pacienti do nemocnice nevozia autobusom? „Podmienky, za ktorých mestské zastupiteľstvo schválilo zámenu pozemkov, sú nerealizovateľné z pohľadu správy majetku štátu,“ dozvedeli sme sa vlani od hovorkyne nemocnice Renáty Cenkovej. Na tomto stanovisku sa nezmenilo nič ani tento rok. 
 
A ako to vidí primátorka Andrea Turčanová, ktorá Prešovčanom spomínaný spoj do nemocnice sľúbila? „Nemocnica nesúhlasila so vstupom autobusu do areálu kvôli šírkovému usporiadaniu vnútroareálových komunikácií, vraj by sa mala vybudovať otočka na mestskej ceste, čo je tiež priestorový problém. Takýto návrh na vytvorenie otočky bol zo strany Dopravného podniku mesta Prešov, no z pohľadu odboru dopravy a životného prostredia mestského úradu to nie je reálne. Momentálne odbor dopravy hľadá iné vhodné riešenie,“ uviedla Andrea Turčanová. 

Prejsť po celom areáli nemocnice je pre starších ľudí problematické. 

Foto: VZ, šaja

Diskusia k článku