Dôchodkový vek na Slovensku sa opäť predlžuje

Dôchodkový vek na Slovensku sa opäť predlžuje

To je poriadna zmena! Ešte vlani išli Slováci do penzie ako 62-roční, no na budúci rok ich čaká 5 mesiacov v práci navyše. Dôchodkový vek sa opäť zvyšuje, ale nie každému rovnako. Kto nemusí robiť ani o jeden deň naviac?

Aktuálny vek odchodu do dôchodku je dnes 62 rokov a 76 dní. Na budúci rok k nemu pribudne ďalších 63 dní. Znamená to, že penzie sa dočkáte presne 139 dní po 62. narodeninách, teda o takmer 5 mesiacov neskôr!
 

Deti sa už nerátajú

Zvyšujúci sa dôchodkový vek platí rovnako pre mužov aj pre ženy. Skorší odchod žien do penzie podľa počtu vychovaných detí končí. Do dôchodku teraz idú posledné generácie žien, ktorým sa zohľadňuje počet detí.
 

Posledné výnimky pre matky

Sociálna poisťovňa už pri prvom zvyšovaní dôchodkového veku zo 62 rokov na 62 rokov a 76 dní avizovala, že zvyšovanie sa netýka žien s dátumom narodenia do 1. januára 1955 do 31. decembra 1961, ktoré majú aspoň dve deti. Tým sa ešte skráti penzijný vek. 
 

Kto má výnimku?

Dôchodkový vek sa nepredlžuje dvom skupinám zamestnancov
 
  • ženám narodeným 1. 1. 1955 do 31. 12. 1961, a to podľa počtu vychovaných detí
     
  • ľuďom, ktorí pracovali vo zvýhodnených pracovných kategóriách Ide o tzv. prvú pracovnú kategóriu, kam patria napríklad baníci, letci, potápači, pracovníci pri ťažbe kameňa, v jadrových elektrárňach alebo pri práci s chemickými karcinogénmi

Ilustračné foto: www

Diskusia k článku