Obyvatelia Solivaru: „Vyčistite nám konečne smradľavý potok“

Obyvatelia Solivaru: „Vyčistite nám konečne smradľavý potok“

(šaja) - Soľný potok trápi Solivarčanov už najmenej 30 rokov. Tvrdia, že sa už roky neudržiava a spôsobuje im ťažkosti v rokoch, keď je sucho aj keď sú záplavy. Voda v potoku tečie mimo koryta, vodohospodári podľa Solivarčanov starostlivosť o potok zanedbávajú. Keby ho častejšie kontrolovali, pravidelne udržiavali, ušetrilo by sa viacej financií, lebo by sa predišlo následkom.

Andrej Tudor býva pri potoku od roku 1968. Z toho, v akom stave je potok dnes, je zúfalý. „Takto potok nevyzeral nikdy. Už tri roky tu vodohospodári nekosili. Pri bráne kosím ja, hoci to nie je moja práca. Mrzí ma, že musím suplovať prácu správcu. Okrem toho z potoka je najmä po búrkach cítiť silný zápach. Sedenie v záhrade teda nie je príjemné a o vetraní ani nehovorím,“ povedal nám Andrej Tudor a konkretizoval, v čom je vlastne problém. „Vodohospodári sa o potok starajú, ale nesystematicky, čistia ho po kúskoch. Najviac sa upravuje časť pri múzeu a časť, kde žijem ja, je v dezolátnom stave. Chodia tu aj turisti, fotia si potok a hovoria nám, že škoda, že je potok taký zanedbaný a že z neho cítiť nepríjemný zápach. Nie je to dobrá reklama. Pri potoku sa už aj zosúva pôda, čo je tiež dôsledok toho, že sa neudržiava.“ 

Andrej Tudor ďalej dodal, že poslanci síce píšu správcovi potoka listy, ale výsledok je nulový. Pri koryte potoka je aj zberná kanalizácia, ktorú ale pre burinu vôbec nevidieť. „Chýba tam príklop a máme obavy, aby sa nánosmi neupchala a aby potom všetko nestieklo do potoka,“ vyslovil obavy. 
Andrej Tudor ukazuje, v akom stave je potok pri jeho dome.
 

Spíšu petíciu 

 „Chcel by som vodohospodárov požiadať, aby si plnili svoje povinnosti, aby mysleli na životné prostredie aj v tejto časti Solivaru. Bolo by potrebné spevniť brehy, vyčistiť koryto a pokosiť priestranstvo,“ odkazuje. „Ak sa situácia čoskoro nevyrieši, budeme prípad ďalej medializovať a spíšeme aj petíciu. Veď aj my máme právo žiť tak, ako ľudia a mať čisté životné prostredie. Veď nech sa šéf vodohospodárov príde pozrieť, ako potok vyzerá a ako ho cítiť,“ dodáva Andrej Tudor. 

Na zápach sa sťažuje aj Iveta Jamnická. 
 
Jeho slová potvrdila aj ďalšia obyvateľka, Iveta Jamnická (32), ktorá je matkou ročného Andreja a dvanásťročnej dcéry Natálie. „Potok je dlhodobo nevyčistený, je tu stále vysoká tráva a nik ju nekosí. Keby sa sused nestaral a nepokosil aspoň časť trávy na jednej strane brehu, vyzeralo by to ako v pralese. Potok veľmi smrdí a je to nepríjemné. Mesto aj kompetentí by sa o to mali postarať, veď platíme dane,“ odkazuje. 
 
 
Správca Soľného potoka, Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) ale situáciu vidí inak. To, že by sa o potok nestarali, popiera. „Na úseku, ktorý spomínajú obyvatelia, sme v rokoch 2012 až 2014 realizovali niekoľko opráv a čistení. Čistili sme prekážky, odstraňovali nánosy a opravili poškodenú dlažbu. Vykonala sa stabilizácia dna, odstránil sa riečneho materiálu. Celkovo sme preinvestovali cez dvestotisíc eur,“ povedal nám hovorca SVP Pavel Machava. Dodal, že tento rok síce ešte nekosili, ale stane sa tak čoskoro, a kosiť sa bude dvakrát. 
 
„V zmysle údržby tokov je toto kosenie postačujúce. Vysoká tráva pri korytách tokov nie je prekážkou a ohrozením v rámci protipovodňovej ochrany,“ uzavrel Pavel Machava. Soľný potok má celkom dĺžku 10,5 kilometra. V správe SVP je šesť kilometrov. 

Foto: šaja

Diskusia k článku