Doc. Eva Kovaľová: Vedeckými štúdiami je dokázané, že ústne zdravie výrazne ovplyvňuje celkové zdravie

Doc. Eva Kovaľová: Vedeckými štúdiami je dokázané, že ústne zdravie výrazne ovplyvňuje celkové zdravie

Pozrime si do vlastných úst. Koľko tam máme výplní, koľko zubných kazov? Krvácajú nám ďasná? To sú otázky, ktoré si musíme položiť, ak nám záleží na našom zdraví. Mať vlastné zuby celý život nie je sen, ale skutočnosť pre tých, čo si to želajú a ktorí to vedia. Je to možné? Odpovedá zubná lekárka Eva Kovaľová, ktorá sa venuje prevencii v zubnom lekárstve.

Pred 23 rokmi ste otvorili prvú ambulanciu dentálnej hygieny na Slovensku. Čo vás k tomu viedlo?
  • Položila som si tiež otázku: „Kedy budú mať moji pacienti zdravý chrup?“ Uvedomila som si, že ľudia nemajú záujem  o naše výplne, korunky či protézy. Chcú mať zdravé zuby a ja som tu na to, aby som im v tom pomáhala, pretože zdravé zuby znamenajú vyššiu kvalitu života. Výplne, trhanie zubov, endodonciu-ošetrovanie mŕtvych zubov považujem za zlyhanie prevencie. Prevenciu som vnímala tak, že vtedy som lekárka, keď viem predchádzať ochoreniu. Na kvalitnú modernú prevenciu som potrebovala pomoc – dentálneho hygienika. Mala som informácie, že v krajinách, kde je prevencia na vysokej úrovni, pracujú preventívni pracovníci a majú dobré výsledky. Rozhodla som sa ísť vlastnou cestou a neľutujem to.
Ako hodnotíte svoje rozhodnutie, čo vám prinieslo?
  • Dnes, keď po 23 rokoch hodnotím svoje rozhodnutie, som rada, že pre mnohých  mojich pacientov mať zuby po celý život nie je sen. Bola som pri nich, keď sa im plnil a tešila sa s nimi. Videla som, že mnohokrát odstraňujeme škody, ktoré vznikli z nevedomosti a nie z nedbanlivosti. Často som počula vetu „Keby som to bol vedel, mohol som mať všetky zuby zdravé“. Teší ma, že kazivosť zubov mojich pacientov sa výrazne znížila. S ich spoluprácou udržujeme ich ďasná zdravé. Zdôrazňujem, s ich spoluprácou. Bez nej je naša práca neúspešná. Zodpovedný za vlastné zdravie je vždy každý sám. Lekár je zodpovedný za to, že poskytne správnu informáciu buď on sám, alebo pomocou svojho zamestnanca. Najvyššiu kvalifikáciu v preventívnej oblasti má práve dentálny hygienik. Preto dnes už mám štyri hygieničky.

Čo je teda dôležité vedieť ako si udržať zdravý chrup?
  • Dôležité je, aby človek dostal správnu informáciu o tom, čo mu škodí a ako ochoreniu predchádzať. Každý je jedinečný a potrebuje individuálny prístup. Je nevyhnutné mať správnu informáciu o všetkých pilieroch prevencie: ústnej hygiene, výžive, fluoridácii, preventívnych kontrolách. Prakticky je nutné každému ukázať priamo v jeho ústach, ako sa má o ústnu dutinu starať, aké pomôcky a ako používať. Mám skúsenosti, že ľudia dávajú veľké peniaze na rôzne dentálne pomôcky, s ktorými si doslova ubližujú. Dentálne hygieničky individuálne vyberajú vhodné dentálne pomôcky. Odporúčam pacientom, aby v záujme svojho zdravia navštívili ambulancie dentálnej hygieny, kde im dentálny hygienik vysvetlí ako sa o dutinu ústnu správne starať a ako si ústne zdravie uchovať. V prípade chorobných zmien  absolvuje primeranú liečbu. Tomuto ošetreniu musí predchádzať návšteva zubnej ambulancie a odporučenie zubného lekára.
Čo je ešte v náplni práce dentálneho hygienika?
  • Okrem preventívnych výkonov sa zúčastňuje pod vedením lekára na liečebných výkonoch zameraných na liečbu a udržanie zdravých ďasien a parodontu, to je zubného lôžka, v ktorom zub drží. Je to časovo veľmi náročná práca. Nie je to iba o odstraňovaní zubného kameňa, ako si to mnohí často myslia. Nie je to iba o čistení zubov, je to naozaj aj o liečbe, ktorú bežní zubní lekári v návale práce nestíhajú. Ja vždy hovorím: „4 oči viac vidia, 4 uši viac počujú a 2 ústa viac pacientovi povedia.“ Vedeckými štúdiami je dokázané, že ústne zdravie výrazne ovplyvňuje celkové zdravie. Napríklad na vzniku infarktu, mozgovej príhody a iného závažného ochorenia sa podieľa zápal v ústach pri parodontitíde alebo v hlbokom zubnom kaze. Baktérie sa z týchto ložísk dostávajú do krvi, srdca, kĺbov a obličiek a poškodzujú ich. Výsledky jasne dokazujú, že zlepšený stav v ústach sa prejaví aj zlepšeným stavom u diabetika a iných pacientov.
Aká je prevencia na Slovensku
 
  • Štát, ktorý má záujem, aby boli jeho obyvatelia zdraví, financuje prevenciu. Je to oveľa lacnejšie ako platiť liečbu. U nás to, žiaľ, neplatí. Roky sa slovo prevencia rôzne skloňuje, ale presadiť účinné preventívne opatrenie sa nedarí. Malo by sa začať od detí. Je nevyhnutné presadiť do výukového procesu starostlivosť o zdravie a ústnu dutinu. Máme pripravené krásne a hodnotné preventívne programy, ktoré, žiaľ, nemajú podporu zo strany zdravotných poisťovní a štátu. Je smutné, že zdravotnú osvetu a často aj financovanie akcií zameraných na prevenciu, podporujú a organizujú firmy na dentálne výrobky. Sme vďační aj za to. 

Adriena Šmihulová

Diskusia k článku