Neviete čo variť? V meste je jedlá burina, natrhajte si!

Neviete čo variť? V meste je jedlá burina, natrhajte si!

(šaja) – Burina siaha do pol pása a zdobí centrum mesta. Aj s takouto raritou sa môžete stretnúť v treťom najväčšom meste na Slovensku. Podľa kompetentných na radnici je dokonca jedlá. Že by toto bol dôvod, prečo sa v centre mesta nekosí?

Prešovčania na nekosenie reagujú podráždene. Do redakcie nám posielajú fotky z miest, kde je tráva vysoká niekoľko desiatok centimetrov. Svoje o tom vedia aj alergici, ktorí v lete trpia najviac. „Je to hanba, ľudia na radnici by sa mali nad sebou zamyslieť. A na stránke ani je nie je harmonogram, takže vôbec nevieme, kedy sa u nás na sídlisku začne s kosením,“ povedala pani Alžbeta. „Nerozumiem, prečo sa v meste nekosí. Veď tu chodia turisti, čo si o nás pomyslia?“ – pýta sa dôchodca Peter. „Chcel by som vedieť, kedy sa pokosí na našom sídlisku. Na stránke mesta nie je ani harmonogram kosby. Napríklad v meste Humenné majú na svojom webe zverejnený harmonogram kosby. V týchto dňoch v Humennom podľa harmonogramu končí štvrtá kosba, v Prešove v niektorých častiach v týchto dňoch ešte nezačala ani tretia,“ reagujú ďalší obyvatelia. 
Na stránke mesta naozaj harmonogram nie. V iných mestách si ho ale ľudia vedia nájsť a tak presne vedia, kedy sa bude kosiť pod ich oknami. 
Takto si rastie tráva na Sídlisku III.

Mesto kritizuje aj vlastná poslankyňa

Vedenie mesta za nekosenie kritizuje už aj vlastná poslankyňa z pravicového poslaneckého klubu a šéfka Výboru mestskej časti číslo 4 Renáta Fedorčíková. Konkrétne poukazuje na vysokú trávu na Špitálskej ulici. „O vykosenie žiadam od apríla a nič sa nedeje. Pýtam sa, ale odpovede nemám,“ hovorí sklamaná Renáta Fedorčíková. Ako ďalej dodáva, pred dvomi rokmi v letných mesiacoch sa po rozkopávke na ceste položil asfalt. „Keďže rozkopávku dával do pôvodného stavu MP kanál, urobili by len pol ulice. Pás, kde je teraz burina, je vedený ako zeleň. Preto sa asfalt nepoložil až k plotu univerzity, ktorá tam sídli. Pôvodne tam rástli len kríky. Celý minulý rok sme sa naťahovali, kto to dá do poriadku. Nakoniec sme našli na konci minulého roku financie na nákup a osadenie obrubníka, ktoré sa zrealizovalo na jar. Hneď sme aj žiadali mesto a správcu zelené, aby tam niečo vhodné zasadili. Požiadavka sa ale pohadzovala ako horúci zemiak z odboru, ktoré má na starosti zeleň, na odbor hlavného architekta,“ hovorí a dodáva: „V máji som bola s pracovníčkou mestského úradu priamo na mieste, aby videla, čo konkrétne žiadame. Povedala mi, že už sú aj peniaze na nákup trávnatého osiva ako aj na postrek proti burine. Keď som ale tento týždeň videla, ako burina zasa narástla, tak som jednu odtrhla a zaniesla ju na radnicu. Pracovníčka mi povedal, že tá tráva jedlá a tak sa smejem, že si vyhľadám recepty na varenie,“ hovorí s úsmevom poslankyňa. Podobne reagujú aj ľudia na sociálnej sieti, no mnohí nekosenie kritizujú. 

 
Takto to vyzerá na Špitálskej ulici. Ako dlho ešte? 
 
O informácie a termíny kosenia sme sa zaujímali aj my v redakcii. Číslo, ktoré je na webovej stránke mesta pri kolónke pri kosení verejnej zelene je uvedené nesprávne. Na čísle, ktoré nám poskytli na radnici, ale nikto nedvíhal. O vyjadrenie sme požiadali aj radnicu. 
„Mesto vypracováva a zverejňuje harmonogram kosby pravidelne, avšak v dôsledku dvoch veterných kalamít, ktoré zasiahli Prešov krátko po sebe, nie je možné pri kosbe postupovať striktne podľa neho. Zverejnený harmonogram, ktorým sa v tomto pokalamitnom období z objektívnych príčin nie je možné striktne držať, by bol pre obyvateľov mätúci. Navyše, zmluvné spoločnosti zabezpečujúce túto službu, zároveň v meste odstraňovali následky kalamity. Služba je však zabezpečená a v súčasnosti prebieha tretia kosba zelene v meste. Ak by obyvatelia mali konkrétne otázky či požiadavky, vždy sa môžu obrátiť na radnicu buď osobne alebo niekoľkými kanálmi,“ uviedla hovorkyňa mesta veronika Kmetóny Gazdová. 

Foto: red. 

Diskusia k článku