Kúpanie vo fontáne - áno či nie?

Kúpanie vo fontáne - áno či nie?

(šaja) – Horúčavy, ktoré nás v posledných dňoch trápia, sú pre mnohých ľudí doslova neznesiteľné. Niet preto divu, že každý hľadá možnosť, ako sa aspoň na chvíľku ochladiť. V meste aj na sídliskách máme niekoľko fontán, a vidieť v nich ľudí, ktorí si špliechajú vodu na tvár či nohy nie je nič výnimočné.

Namočiť si na ruky alebo aj nohy do chladnej vody vo fontáne je pre mnohých ľudí, ktorí trávia tieto horúce dni v rozpálených mestách, často jediná možnosť ako sa aspoň trochu osviežiť. Tropické horúčavy nám teraz totiž dávajú poriadne zabrať. Nielen v Prešove, ale aj v iných mestách je to, že ľudia „vlezú“ do fontány úplne bežné. Takéto osvieženie využívajú hlavne deti. V slovenských mestách je osvieženie vo fontánach dovolené, policajti sú v tomto prípade zhovievaví. Osvieženie si ale netreba mýliť s kúpaním, povolené je skutočne len akési ofŕkanie sa vodou. Kúpanie je totiž zakázané. 
 
„Pracovala som niekoľko rokov v zahraničí, tam je úplne normálne, že sa ľudia osviežujú vo fontánach. Nejde o klasické kúpanie, ale len o osvieženie, rúk, nôh či dekoltu,“ povedala nám Prešovčanka Denisa. „V meste Prešov je kúpanie vo fontánach zakázané,“ dozvedeli sme sa od hovorkyne mesta Veroniky Kmetóny Gazdovej. 

 

Majú vlastné kúpalisko? 
Vari najpopulárnejšou fontánou, v ktorej sa dá osviežiť ja tá na Námestí mieru. Najčastejšie ju využívajú neprispôsobiví obyvatelia zo Starej Tehelne. „Všimla som si, že sa tam kúpu celé dni. Je to nehygienické, neraz používajú aj šampóny a mydlá. Myslím, že ľuďom sa to nepáči,“ hovorí  študent Martin. 
 
„Nemám problém namočiť si nohy vo fontáne, keď som v parku v centre s malým synom. Myslím, že keď je tak horúco, policajti nám nedajú pokutu, a nakoniec, veď nič neničíme, len sa chladíme,“ povedala nám s úsmevom mamička Zuzana. 
 
V lete to pri fontáne vyzerá aj takto...

Kúpanie za 33 eur? 
Ak vás pri kúpaní vo fontáne nachytajú policajti, môžete dostať až 33 eurovú pokutu. To ale nie je jediný dôvod, prečo by sme si toto čľapkanie mali odpustiť. 

Hrozia choroby aj pošmyknutie
Ak si ešte stále myslíte, že osvieženie vo fontáne je tým pravým orechovým, mýlite sa. Do fontány radšej nelezte, aj keď vám je neznesiteľne horúco. Dôvodov, prečo to nerobiť je viac. 
 
„Voda je absolútne nehygienická a človek môže riskovať nejaké kožné ochorenie,“ upozorňujú hygienici. Ďalším dôvodom je, že fontány tiež nie sú prispôsobené na to, aby filtrovali biologický odpad - napríklad vlasy či odlupky z kože. Tretia vec, prečo do fontány neliezť je stavebná konštrukčná úprava. Nie sú tam totiž prvky ako protišmykové dlaždice, gumové rohože a ďalšie prvky, ktoré zabraňujú pošmyknutiu a úrazu hlavy alebo inej časti tela. Ak sa vám niečo prihodí, je to len vaša chyba a vy si ponesiete plnú zodpovednosť. 
 
Ak teda nechcete riskovať sankciu ani zdravotné problémy, istejšie je sa vykúpať na kúpaliskách alebo v prírodných jazerách. Ak sa predsa len chcete po fontáne poprechádzať, môžete tak urobiť na Liptove, v Liptovskom Mikuláši. V centre mesta je niekoľko desiatok metrov dlhý potôčik, ktorý príjemne ochladí. 
 
Foto: šaja, JP

Diskusia k článku