Obyvatelia: Zbavte nás štipľavého dymu!

Obyvatelia: Zbavte nás štipľavého dymu!

(šaja) – Obyvateľov Švábov pred časom trápil štipľavý dym. Ten sa valí vo večerných hodinách z Jesennej ulice z areálu istej prešovskej firmy, ktorá sa zaoberá spaľovaním nebezpečného odpadu. Ľudia, bývajúci v blízkosti firmy, sú ale nahnevaní. V týchto horúčavách totiž nemôžu vetrať a ani si v pokoji posedieť na balkónoch či terasách svojich domov.

 „Na Jesennej ulici, v areáli prešovskej firmy, skoro každý večer okolo deviatej spaľujú odpad, ktorým zamorujú sídlisko Šváby. Nedá sa dýchať, dym je štipľavý a veľmi nepríjemný. Sú to určite nejaké pneumatiky a plasty,“ myslia si obyvatelia. „Nie je to príjemné, nemôžeme si otvoriť okno v obývačke. Našťastie, netrvá to dlho, ale aj tak nám to prekáža. Vonku je neznesiteľne horúco, dym je štipľavý a nemôžeme vetrať,“ povedala nám obyvateľka Janka. 


Ľuďom neškodí 
O vyjadrenie sme požiadali Štefana Hanigovského zo spoločnosti, ktorá sa zaoberá zberom,  triedením a likvidáciou nebezpečných odpadov. Spoločnosť vlastní aj spaľovňu nebezpečných odpadov. „Existujú odpady typu merkaptán, ktoré sa používajú do zemného plynu. Zemný plyn totiž nemá žiaden pach a preto sa tam pridáva merkaptán. Tento plyn má tiež svoju dobu použiteľnosti. Slovenský plynárenský priemysel, ako náš dodávateľ, nám takýto plyn zaslal na zneškodňovanie. My ho každý rok likvidujeme, avšak o tom, že ho budeme zneškodňovať, sme informovali všetky zložky, teda políciu, regionálny úrad verejného zdravotníctva, a aj plynárne. Veríme, že ľuďom pach prekáža, ale tento plyn sa inak nedá zlikvidovať len spaľovaním. Pre človeka ale nie je škodlivý,“ uzavrel Štefan Hanigovský. 
 
Foto: www

Diskusia k článku