Prešovčan sa pýta: „Prečo nám stále skosíte chryzantémy?"

Prešovčan sa pýta: „Prečo nám stále skosíte chryzantémy?"

(šaja) – Keď sa Prešovčan Ivan Kožár vybral pred niekoľkými dňami na hlavný cintorín, neveril vlastným očiam. Chryzantémy, ktoré mal osadené za hrobom, boli skosené. Pri údržbe cintorína ich pokosili pracovníci Technických služieb. Ivan Kožár je rozčarovaný, lebo tento nepríjemný scenár sa opakuje rok čo rok.

„Na cintorín aj s manželkou chodievame často. Máme tam trojhrob, chceme, aby to pekne vyzeralo, tak sme tam posadili chryzantémy. Ale keď pracovníci kosia, nepozerajú, či je to kvet, alebo burina, ale kosia všetko, čo vidia,“ posťažoval sa nám. 

Na sníme vidno kvitnúce chryzantémy. 
 
Chceli mať pekný hrob 

Smutná z celej situácie je aj jeho manželka Mária. „Mám tu pochovanú babičku, dedka, rodičov aj sestru. Kvety sme tam posadili už dávnejšie a stále nám skosia ich stonky aj s kvetmi. Mrzí ma to, lebo síce korienky ostali, ale kvety už do jesene znova nestihnú zakvitnúť,“ vysvetľuje Mária Kožárová.

 
Na tejto snímke už po kvetoch nie je ani stopy. 
 
Za pracovníkmi idú každý rok 

Ako sme sa od manželov ďalej dozvedeli, vždy, keď im kvety pokosia, zájdu za správcom cintorína a požiadajú o väčšiu obozretnosť. Robia tak už asi dvadsať rokov. „Už tak dlho máme tento problém. Je to asi zbytočné, zrejme muži, ktorí kosia, nerozoznajú burinu od kvetov. Prekvapuje ma to, lebo kvety za hrobom sme mali aj oplotené drevenými paličkami. Kvety pokosia a na druhej strane nechajú burinu,“ dodáva na margo ich práce. O vyjadrenie sme požiadali Technické služby mesta Prešov, ktoré cintorín spravujú. „Pri pravidelnej údržbe cintorína, do hrobových miest nájomcov nezasahujeme. K pokoseniu spomínaných kvetov zrejme došlo z dôvodu, že boli vysadené v priestore za hrobovým miestom. Na takéto výsadby je potrebná dohoda so správcom, teda Prevádzkou pohrebných a cintorínskych služieb našej spoločnosti, ktorej zamestnanci za predpokladu, že nedochádza k obmedzeniam ostatných nájomcov, ako aj zohľadnenie údržby cintorína, určí, aby uvedenú výsadbu pri údržbe ponechali. Samozrejme, predpokladáme aj starostlivosť o takúto výsadbu zo strany nájomcov, pretože za chvíľu iný nájomca pošle fotografiu, že nekosíme a je tam burina po kolená,“ uvádza sa vyjadrení Technických služieb mesta Prešov. 
 
Foto: archív I. K. 

Diskusia k článku