Prešovčanov otravujú potkany Sú premnožené?

Prešovčanov otravujú potkany Sú premnožené?

(šaja) – Na pobehujúce potkany sa sťažujú v týchto dňoch Prešovčania. Sú presvedčení, že sa premnožili a že ich je podstatne viacej ako v minulosti. Radnicu žiadajú o vyriešenie problému, lebo sa obávajú o svoje zdravie. Potkany sú totiž prenášačmi viacerých chorôb.

Ozvala sa nám aj Prešovčanka, ktorá býva na Šmeralovej ulici číslo 23. „Vedľa bytového domu je priestor, kde sú umiestnené kontajnery na odpad. Hneď vedľa tohto priestoru je trafostanica. V poslednej dobe veľmi často, a dokonca aj cez deň, vídavam potkany hlavne za priestorom trafostanice a pri spomínaných kontajneroch. Mám taký pocit, že sa premnožili, alebo sa dostali do priestoru trafostanice, kde sa v pokoji množia. Určite by bolo potrebné urobiť deratizáciu,“ myslí si obyvateľka. 
 
Podobný názor má aj Dominika. „Pobehujú aj po centre mesta. Na Hlavnej ulici sa skrývajú popod kríky a kvetinové záhony. Vyliezajú a behajú po meste hlavne večer. Nie je to príjemné,“ dodala. „Videla som potkana, mohol mať aspoň tridsať centimetrov, bežal ku kríkom,“ dozvedeli sme sa od Petra M. 
 
Potkany sa bežne cez deň ľuďom neukazujú, sú plaché. To, že už je ich vidno počas dňa v meste, znamená, že ich je veľa, sú premnožené. Ich premnoženie môže súvisieť aj s tým, že ľudia vyhadzujú zvyšky jedál do kontajnerov, čím sa pre potkany vytvárajú vhodné podmienky na premnoženie. 
 
O stanovisko sme požiadali radnicu. Tam sme sa dozvedeli, že o probléme vedia práve od Prešovčanov. Problém eviduje Oddelenie komunálnych služieb. „S deratizáciou sa počíta ešte tento mesiac, najneskôr do 25. septembra. Aktuálne prebieha súťaž na dodávateľa tejto služby. Do konca októbra sa vykoná zároveň druhá fáza,“ dozvedeli sme sa od hovorkyne mesta Veroniky Kmetóny Gazdovej. Jarná fáza deratizácie je každoročne ukončená do konca mesiaca máj, jesenná deratizácia sa uskutočňuje v zmysle zákona od 1.10 do 31.10. 
 
„Deratizácia na území mesta Prešov je vykonávaná prostredníctvom dodávateľskej spoločnosti, ktorá realizuje činnosti v súlade s právnymi predpismi. Práce sú vykonávané podľa harmonogramu,“ dodala hovorkyňa. 
 
Ako ďalej uviedla, špeciálna činnosť na likvidáciu a reguláciu škodlivých hlodavcov ako sú potkany, myši a ďalšie škodlivé hlodavce je komplex opatrení zameraných na ničenie zdraviu nebezpečných a hospodársky škodlivých hlodavcov za účelom ochrany ľudského zdravia a zabráneniu ekonomickým škodám, ktoré hlodavce spôsobujú. „Deratizácia verejných plôch sa vykonáva pravidelne v dvoch stanovených periódach, v takzvanej jarnej a jesennej fáze, v prípade mimoriadnych situácií a požiadaviek aj mimo harmonogramu. K spôsobom vykonania deratizácie patrí kladenie požerových nástrah a odchytové pasce,“ dodala Veronika Kmetóny Gazdová. 
 
Finančné prostriedky na tento účel predstavujú každoročne objem do 20 000 eur.

Foto: www 

Diskusia k článku