Alergici v boji s inváznymi rastlinami prehrávajú

Alergici v boji s inváznymi rastlinami prehrávajú

(šaja) – V posledných rokoch sa v našom meste rozšírili invázne rastliny. Ľuďom najväčšie problémy spôsobuje rastlina zvaná Zlatobyľ kanadská, ktorá dokáže poriadne potrápiť najmä alergikov. Zlatobyľ však škodí aj ostatným rastlinám. Prešovčania sa so sťažnosťami obracajú na radnicu. Tá ale tvrdí, že konať by mal Okresný úrad.

 Na Slovensku rastú tri druhy zlatobyle, ktorým sa darí v rôznych podmienkach. Zlatobyľ kanadská, ktorej je v Prešove neúrekom, parí medzi nebezpečné invázne rastliny. Spoznáte ju podľa žltého súkvetia v tvare metličiek. Kvitne práve v tomto období, čo spôsobuje niektorým alergikom zdravotné problémy. Podľa odborníkov je problémom hlavne peľ. Najjednoduchším riešením sa ukazuje kosenie. Problém je však v tom, že rastlina rastie aj na súkromných pozemkov, ktoré ale radnica kosiť nemôže. Tento problém sa v metropole Šariša opakuje rok čo rok. 

Viac ako stovka podnetov ročne 
 
„Len vlani sme dostali stodvadsať podnetov, týkajúcich sa nepokosených pozemkov, pričom len riešenie jednej tretiny toho počtu spadalo do kompetencie mesta,“ povedala nám hovorkyňa mesta Veronika Kmetóny Gazdová. Podľa mesta je za rozšírenie inváznych rastlín zodpovedný Okresný úrad. Práve on má totiž kompetenciu nariadiť súkromným vlastníkom pozemkov, aby tieto rastliny odstránili, alebo im môže dať pokutu. „V prípade, že ide o pozemok, na ktorom sa nachádza invázna rastlina, mesto v zmysle zákona tieto podnety odstupuje kompetentnému orgánu, ktorým je Okresný úrad,“ vysvetlila hovorkyňa. 

Nečinné je mesto? 
Vedúci Odboru starostlivosti o životné prostredie Miroslav Benko ale tvrdí, že nečinné je mesto. Podľa jeho slov by sa dal problém vyriešil, keby sa invázne rastliny kosili na začiatku leta, kým nezačnú kvitnúť. „Kvitnú preto, lebo mesto čaká, kým táto žltá rastlina vyrastie a potom nám pošlú na Okresný úrad podnety, aby sme sa my zborili s problémami,“ povedal Miroslav Benko. Dodal, že mnohí vlastníci pozemkov žijú v zahraničí. „Päťdesiat percent listov sa nám vráti, alebo vlastník pozemku už nežije.“ Zlatobyľ sa ale medzitým rozrastá a škodí ľuďom aj rastlinám. 
 
 

K nebezpečným rastlinám invázneho charakteru patria zlatobyľ obrovská a zlatobyľ kanadská. Trváca bylina pôvodom zo Severnej Ameriky dorastajúca do výšky 20 až 250 cm. Dostala sa k nám ako okrasná a medonosná rastlina. Kvitne od konca augusta do septembra. Vyskytuje sa na synantropných stanovištiach celého Slovenska, rýchlo a ľahko osídľuje nevyužívané plochy alebo plochy vytvorené človekom.  Príbuzný druh – zlatobyľ kanadská – sa od zlatobyle obrovskej líši tvarom listov a ich usporiadaním na byli, chlpatosťou byle aj rubovej strany listov.

Foto: www

 

Diskusia k článku