Páni poslanci, toto sa robí? Občan ich „zotrel“ ako malých chlapcov

Páni poslanci, toto sa robí? Občan ich „zotrel“ ako malých chlapcov

(šaja) – Totálny nezáujem o problémy Prešovčanov! Poslanci na stredajšom rokovaní mestského zastupiteľstva znovu ukázali kultúru rokovania. Správali sa tak nepekne, že ich na to upozornil samotný občan, ktorý pred nich predstúpil so svojím problémom. Namiesto toho, aby ho pozorne počúvali, v sále sa zabávali a rozprávali medzi sebou.

Aj napriek tomu, že primátorka vždy vyzve poslancov, aby si v sále vypli mobily, pred vystúpením občana jeden z mobilov vyzváňal. Prešovčan, pán Balušinský (na snímke) pred poslanecký zbor vystúpil s problémom neexistujúceho röntgenu, v zdravotnom stredisku v Centrume. „Lekári tu pracujú bez röntgenu. Pre ľudí to nie je dobré, zažil som to sám, keď som prišiel na vyšetrenie s dcérou, ktorá mala zlomeninu. Chirurg nám povedal, že musíme ísť na röntgen buď do nemocnice, alebo na Levočskú ulicu alebo na Sekčov na polikliniku. Musíte riešiť problém s dopravou, čím sa predĺži návšteva lekára aj na päť hodín. Kto neverí, toho pozývam, nech sa príde pozrieť ku chirurgovi a stopneme si čas, ktorý takto strávime. Myslím si, že toto si obyvatelia sídliska nezaslúžia a takisto ani tí, ktorí tu prichádzajú zo spádových obcí,“ konkretizoval problém.
 
Vás naše sídlisko vôbec nezaujíma
V sále však bol hluk, poslanci sa otáčali a hlasito diskutovali medzi sebou. „Páni poslanci, takto sa nedá pracovať. Buď máte záujem, aby som predostrel tento problém, alebo nemáte a ja opustím sálu. Ja som sedel poslušne a počúval vás. To, že vy tu máte na seba invektívy, tak to je váš problém. Keď toto ľudia pozerajú na internete, tak majú naozaj na čo pozerať. Poprosím vás o pokoj, ja som vás rešpektoval. Toto znamená, že vás nezaujíma tridsaťtisícové sídlisko, vôbec vás nezaujíma, že tam chýba röntgen,“ povedal. Vzápätí požiadal primátorku, aby zatlačila na zdravotnú poisťovňu a ďalšie inštitúcie, a tiež poslancov v Národnej rade, aby sa situácia čo najskôr vyriešila. „Vyvoláva to napätie medzi ľuďmi, nie je to príjemné,“ dodal. 
 
Prešovčan poukázal aj na ďalší problém v metropole Šariša. Rok komunikoval s Technickými službami o tom, aby každý bytový blok mal uzatvorený odpad a aby sa používali čipy, doplnilo sa tam svetlo, prípadne kamera. „To by pomohlo, aby sa tam nedostali neprispôsobiví občania. Zamestnanci mi nakoniec ale povedali, že aj tie kontajnery, ktoré sú ohradené, tak aj tie budú otvorené, lebo zákon neumožňuje ich ohradzovanie. Ja si myslím, že by sme mali finančné prostriedky z Európskej únie využiť na to, aby sa toto zmenilo. Garantujem, že by mesto aj kontajneroviská boli čistejšie. Ja tých ľudí, ktorí vysypujú smeti veľmi ľutujem, keď vidím, ako lopatou musia nahadzovať ten bordel okolo košov. Preto na vás apelujem, aby sa tento problém vyriešil.“ 
 
Na jeho vystúpenie zareagovala primátorka Andrea Turčanová. „Čo sa týka zdravotného strediska, je to voľný nebytový priestor, tak ho aj evidujeme a chceme, aby sa prihlásili lekári röntgenológovia. Nie je to jednoduché práve pre vzťahy so zdravotnou poisťovňou. Toto musíme doriešiť.“ 
 
Na margo problémov s kontajnermi šéfka mesta uviedla: „Som rada, že tento problém odznel aj z vašich úst. Lebo ja sama tiež presadzujem čipy na kontajnery. Toto jediné nám pomôže,“ dala občanovi zapravdu. 
 
Poznámka 
To, čo predvádzajú poslanci v sále na rokovaniach, je naozaj už poľutovaniahodné. Ich neprimerané správanie si všimli mnohí Prešovčania. Jeden poslanec má slovo, teda hovorí, ale ďalší ho prekrikujú aj bez mikrofónu a bez toho, aby im niekto udelil slovo. Občania sa právom pýtajú - je toto správanie hodné poslancov? Za toto berú vysoké odmeny? 
Nedá mi nespomenúť jedného z Prešovčanov, ktorému sa ich správanie nepáčilo natoľko, že im to povedal pekne z očí do očí a rovno do mikrofónu. Ku koncu mu od smútku nad ich správaním až tiekli slzy. Jeho slová, aby si konečne vstúpili do seba, ale nepadli na úrodnú pôdu. Dôkazom je rokovanie zo stredy minulého týždňa. Občan hovorí o problémoch a poslanci sa veselo zabávajú a prekrikujú sa. Sú natoľko arogantní, že ich musí požiadať, aby sa upokojili a počúvali ho. Páni poslanci, nehanbíte sa? To vám volič nestojí ani za to, aby ste ho vypočuli? Už ste zabudli, že ste platení z daní, ktoré vám odvádza? Či si naňho zas spomeniete len vtedy, keď bude pred voľbami? Len aby nebolo neskoro. Pre vás. Lebo viete, ako sa hovorí - aké požičaj, také vráť! To len aby ste sa potom nečudovali, keď volebné miestnosti budú zasa zívať prázdnotou. 

(šaja) 


Ilustračné: V. Zamborský, www

Diskusia k článku