Tvrdý odkaz podnikateľov radnici: Urobte si z centra skanzen!

Tvrdý odkaz podnikateľov radnici: Urobte si z centra skanzen!

(šaja) – Zmena hodín, kedy môžu v centre podnikatelia zásobovať svoje prevádzky, poriadne pobúrila prešovských podnikateľov. Sú nahnevaní, že sa nikto nepýtal na ich názor. Radným odkazujú, že im hádžu polená pod nohy.

Zásobovacie hodiny sa v meste zmenili tak, že ráno už nemôžu podnikatelia zásobovať do desiatej, ale len do deviatej. Horšie však podľa podnikateľov je to, že večer si prevádzky zásobovať nemôžu vôbec. Predtým im to mesto umožňovalo vo večerných hodinách od šiestej do desiatej. O probléme informoval aj poslanec mestského zastupiteľstva Martin Matejka. „Čie to bolo rozhodnutie? Vieme, čo tým spôsobíme? Ja osobne som vďačný, že podnikatelia sú za takýchto podmienok ochotní ešte podnikať. Veď z centra takto vytratíme všetkých podnikateľov, ktorých tu ešte máme. Problém je v tom, že keď človek, ktorý otvára o desiatej, má prísť o koľkej ráno, aby stihol zásobiť svoj obchod?“ pýtal sa. 
 
Podnikateľka: Už ich nebudeme voliť
 
V centre mesta sme zisťovali, čo na novinku hovoria samotní podnikatelia. „Som nahnevaná, že to s nami nikto z radnice neprekonzultoval. Prečo, veď majú naše kontakty. Ja nemám čas stále sledovať úradnú tabuľu, či na nej nepribudlo nejaké nové rozhodnutie,“ povedala nám majiteľka prevádzky v Kolégiu Viktória Balarová. „Zlé je to, že si vo večerných hodinách nemôžeme zásobovať svoje prevádzky. Ja napríklad nemám iný prístup len z Hlavnej ulice. Mne prichádza tovar až z Belgicka,“ vysvetľuje. Ďalej dodáva, že niektorý tovar naozaj nemajú ako podnikatelia vyložiť, jedine vo večerných hodinách, ale mesto mi to neumožňuje. „Nie je možné, aby som ja každý týždeň vyvolávala na políciu a žiadala povolenie. Nedávno som napríklad musela prenášať tovar z Jarkovej až do svojho obchodu. Zabralo mi to veľa času, musela som preniesť šestnásť škatúľ,“ opisuje situáciu. Na margo porovnávania s mestom Košice, podnikateľka dodáva: „Tam majú podnikatelia možnosť zásobovať svoje prevádzky od deviatej večer do deviatej rána, čiže celú noc. Pánovi Kužmovi odkazujem, aby nám v budúcnosti takéto zmeny vopred oznámil. A mesto žiadame, aby situáciu riešilo, lebo takto sa nedá podnikať,“ dodáva.

 

 
Prešov je už mestom duchov 
 
Z novinky nie sú nadšení ani ďalší podnikatelia. Majiteľka obchodíku na Hlavnej je z celej situácie veľmi rozčarovaná. „Problémom je to, že nám zrušili zásobovanie večer od šiestej do ôsmej. Ja chodievam na nákupy do Talianska a ja už večer auto vyložiť nestihnem. Musím čakať do ďalšieho rána. Takisto to je, keď si chcem doviezť do predajne nábytok. Predajne s nábytkom otvárajú o deviatej, ja si ho síce kúpim, ale vyložiť do predajne si ho už nestihnem, lebo zásobovať môžem len do deviatej. Je to obmedzovanie podnikania, mesto nám kladie polená pod nohy. Môžu byť radi, že im tu ešte niekto podniká. Ak to takto pôjde ďalej, bude z mesta iba prázdny skanzen a môžu si začať vyberať vstupné. Pred voľbami chodila pani primátorka po bytoch, s každým sa chcela rozprávať, ale teraz nás už nik nepočúva. Som sklamaná, už sa mi to na ani nechce podnikať. Už ich nebudem voliť, sklamali ma. Majú nám vytvárať podmienky, aby sme mohli fungovať. Aby mesto ožilo a nie aby bolo mestom duchov. V sobotu sa nám ani neoplatí otvárať obchody,“ hovorí. 
„Verím, že je nás v meste veľa, že aj tie pútače prekážajú na pešej zóne, ale aj my potrebujeme nejaký prístup. Veď my tu nie tu zadarmo, platíme nájom. A zbytočne to zmenili, lebo aj tak im tu stoja autá, jednoducho sa to do deviatej nestíha,“ povedala nám ďalšia podnikateľka, ktorá si taktiež nepriala byť menovaná. Dodala ešte, že podnikatelia sú nahnevaní a že sa neraz stane, že medzi nimi a mestskou políciou, ktorá čas zásobovania kontroluje a dáva pokuty, dochádza k ostrej výmene názorov.
 
Štefan Kužma: Náklaďaky kľučkujú pomedzi terasy 
 
Viceprimátor Štefan Kužma má na problematiku ale iný názor. „Sme posledné mesto, ktoré ešte dovolí takéto zásobovanie. Inde je to nepredstaviteľné, aby po pešej zóne behali náklaďaky. Zásobovači si na to zvykli, lebo nikde inde ich takto nepúšťajú. Naopak, práve mnohé sťažnosti sme mali od tých, ktorí mali terasy, že ráno, keď prídu na kávu, tak im pomedzi terasy kľučkujú nákladné autá, že to nie je takto nikde na svete, len v Prešove,“ povedal na zasadnutí mestského zastupiteľstva. 
 
Foto: šaja 

Diskusia k článku