M. Matejka: Snažíme sa pomôcť, ale správanie iných už ovplyvniť nevieme

M. Matejka: Snažíme sa pomôcť, ale správanie iných už ovplyvniť nevieme

(dt) - V Záhrade umenia je umiestnený takzvaný Vešiak pomoci. Nájdete na ňom teplé šatstvo, ktoré má pomôcť predovšetkým ľudom bez domova. V pondelok ráno sa však Prešovčanom, ktorí týmto miestom prechádzali, naskytol nie veľmi pekný pohľad.

Väčšina vecí z vešiaka boli špinavé a porozhadzované po schodoch. Niektoré skončili dokonca aj v odpadkovom koši. „Je na to smutný pohľad. Niekto chce pomôcť a iní si to vôbec nevážia. Škoda tých vecí. Teraz sú špinavé a nikomu už nepomôžu. Ľudia sú strašní. Namiesto toho, aby podporili dobrú myšlienku, tak všetko zdevastujú. Ale, ako sa hovorí, ľahšie je ničiť ako tvoriť,“ povedala nám Prešovčanka Mária, ktorá tadiaľto každé ráno prechádza do práce. 
 
Šatstvo použili ako podsedáky. 
 
O vyjadrenie sme poprosili aj Martina Matejku, ktorý je jedným z iniciátorov tohto projektu. 
„Počujem to dnes prvýkrát a som z toho dosť prekvapený. Ani v minulosti sme sa s tým nestretli, veď inak by sme do tohto projektu nešli. Vešiak chodíme kontrolovať každý deň a pravidelne ho aj dopĺňame. Viete, my správanie ľudí neovplyvníme. Ten vešiak pomoci je pre ľudí, ktorí sú bez domova a potrebujú to šatstvo a teplý odev. A ovplyvniť správanie iných ľudí už nevieme, bohužiaľ, je to na ich mentalite,“ povedal nám Martin Matejka. 
 
Zaujímalo nás, čí má v tomto prípade tento projekt podľa  Martina Matejku zmysel, keď sa ľudia takto správajú a robia neporiadok. „Tento projekt zmysel určite má, pretože máme aj spätnú väzbu od tých, ktorí vešiak pomoci využili a je skvelá. Vidíme po meste chodiť ľudí bez domova, ktorí nosia šatstvo z vešiaka a teší nás, že sme im aspoň takto pomohli. Veď predsa tí, ktorí pomoc potrebujú, nebudú niečo také ničiť.“
Niektoré veci skončili aj v odpadkovom koši.
 
Na základe nášho telefonátu sa aj Martin Matejka vybral k Vešiaku pomoci, aby sám zhodnotil situáciu. Veci boli porozhadzované prevažne na schodoch a vo výklenku, ktorý obľubuje predovšetkým mládež. Nie je žiadnym tajomstvom, že na tomto mieste môžete v piatok večer alebo počas víkendu stretnúť mladých ľudí, ktorí si veselo popíjajú, pretože miesto sa nachádza v slepom uhle mestskej kamery. Naše zistenie potvrdil aj Martin Matejka. „Osobne som sa bol na vešiak pozrieť a všetko som odpratal. S najväčšou pravdepodobnosťou tie veci rozhádzali mladí ľudia, ktorí si sem prišli vypiť. Toto miesto je mimo dosah kamier,“ uzavrel Martin Matejka. 
 
Foto: redakcia
 
 

Diskusia k článku