Odkaz radným: Nechceme, aby sa deti hrali medzi autami

Odkaz radným: Nechceme, aby sa deti hrali medzi autami

(šaja) – Bojujú za chýbajúce ihrisko. Obyvatelia na Pavlovičovom námestí tvrdia, že medzi blokmi majú málo zelene a pre deti tam nie sú možnosti na hranie. Odvolávajú sa na to, že na spomínanej adrese už dávno nebývajú len dôchodcovia, ako si mylne myslia kompetentní.

„Obyvateľstvo na Pavlovičovom námestí sa s odstupom času generačne mení, prichádzajú tu mladé rodiny s deťmi. Väčšina matiek požaduje, aby sa ich deti hrali bezpečne, čo však nie je možné. Pre porovnanie, v relatívne menšom meste, v Poprade majú nove ihriská na každom kroku. Sedia tam matky s deťmi, dokonca aj starí ľudia, ktorí sa pozerajú na ich hry,“ píše v podnete Prešovčanka Viera. Dodáva, že problém je možné vyriešiť aj v danej lokalite v našom meste. 

Pieskovisko im zasypali 
 
„Za Pavlovičovým námestím 12-19 je voľne priestranstvo, kde už dávno malo byť detské ihrisko, prípadne oddychová zóna pre všetkých. V minulosti tam bolo aj pieskovisko, ktoré bolo na podnet niekoho zasypané. Dôvody nám nevysvetlil nikto. Momentálne si tam chudáci rodičia vybudovali svoje provizórne pieskovisko, kde sa ich dieťa môže chodiť aspoň trošku pohrať. Okrem toho, priamo pri zásobovaní obchodov na tejto ulici je opäť provizórne vybudované mini ihrisko pre deti a to nepreháňam, má rozlohu len meter krát meter, kde sa chodia hrať tunajšie deti. Chceli by ste, aby vaše deti vyrastali v takomto prostredí? My nie,“ tvrdí pani Viera. 
 
Obyvateľka: Mesto pre nás nerobí nič 
 
Obyvatelia preto žiadajú o vybudovanie malého detského ihriska, kde bude hojdačka, šmýkačka, pieskovisko, preliezačky. „Nechcem, aby sa naše deti museli hrať medzi autami. Ani stromov tu nie je veľa, nič sa nové neposadilo, iba sťalo.“ 
„Peňazí od daňových poplatníkov je dosť, isto aj fondy sú k dispozícii, ale skutok žiaden. Mám pocit, že mesto Prešov nerobí nič pre obyvateľov, aby si ich udržalo. Stačí odísť z Prešova na sever a vidieť, že iné mestá sa starajú o budúce generácie,“ píše obyvateľka a dodáva: „Viem to porovnať, lebo veľa cestujem po našej krajine. Je potrebné sledovať nové trendy v oblasti skultivovania obytných zón, lebo nie všetko, čo bolo super niekedy je aktuálne aj teraz.“ 
 
Radnica nám k tejto záležistosti poskytla toto stanovisko: V dvornej časti ulíc Pavlovičovo námestie - Hviezdoslavova ulica bolo v minulosti z dôvodu malého počtu detí zrušené detské ihrisko a lavičky časom stratili svoju funkčnosť. V spolupráci s poslancami mestského zastupiteľstva mesta, Odborom hlavného architekta mesta a zmluvného partnera - spoločnosťou Technickými službami mesta prehodnotíme obnovu detského ihriska a opravu lavičiek. V závislosti od vyčlenenia finančných prostriedkov v mestskom rozpočte bude realizovaná príprava a po ich schválení realizácie sa doplnia v tomto alebo v budúcom roku.
 
Ľudia sa vraj nevedia dohodnúť 
 
Predsedníčka Výboru mestskej časti číslo 5 Renáta Fedorčíková k danej problematike uviedla, že v lete vlani ich výbor vyčlenil finančné prostriedky na doplnenie herných prvkov. „Jednou z vytipovaných bola práve aj táto lokalita. V tejto časti nebýva jeden ani dvaja občania alebo rodiny, ale viacero obyvateľov, ktorí majú rôzne iné záujmy na ktoré má vplyv aj vek. Mladé rodiny chcú detské ihrisko, starší ľudia nie,“ hovorí poslankyňa o situácii. Zároveň dodáva, že je potrebné skultúrniť parkovanie áut, opraviť príjazdovú cestu a aj dosadiť odstránené dreviny. „V júli sme s kolegyňou túto lokalitu navštívili, pretože sme chceli, aby sa priestor vynovil. Žiaľ, priamo na mieste sme sa stretli s nevôľou obyvateľov tu žijúcich. Preto sme im odporučili, aby sa dohodli na domových schôdzach vlastníkov bytov, svoje väčšinové záujmy dali do zápisníc a tak môžeme situáciu riešiť k obojstrannej spokojnosti,“ uzavrela Renáta Fedorčíková. 
 
Foto: www

Diskusia k článku