Veľké srdcia – Veľká pomoc na Deň vtákov

Veľké srdcia – Veľká pomoc na Deň vtákov

(šaja) – Krásna akcia Deň vtákov sa konala začiatkom apríla v hoteli Dukla. Šarmantní muži zhodili saká, vyzliekli košele a rozviazali kravaty. Niektorí si na hlavy nasadili kuchárske čapice, iní vzali zástery a poď ho do roboty. Lebo chlapi na Dni vtákov buď varili, alebo robili čašníkov, aby takto pomohli ľuďom v núdzi. Otcom tejto prekrásnej myšlienky je Anton Bidovský. Každý rok dá dokopy skvelú partičku kamarátov a takto spoločne pomáhajú tým, ktorí to veľmi potrebujú.

Dobroty kuchárov ochutnávali hostia a to, čo zaplatili za vynikajúce jedlá, poputovalo chorým deťom. Medzi tými, ktorí varili, bol aj Jozef Mačupa, Štefan Rafajlovič, Jozef Lenz, Jozef Zajac a Ondrej Gaľa. V obsluhe boli stálice Anton Bidovský, Pavol Urban, Alexander Ernst, Patrik Tomič, Peter Senko, Jozef Gaľan a aj nováčik Juraj Hudáč. Najkrajším momentom je azda chvíľa, keď chlapi odovzdávali peniaze. „Za tie roky sme spoznali mnoho úžasných detí a rodín, ktoré potrebovali pomoc. Neraz sme boli takí dojatí, že nám po tvárach tiekli slzy,“ priznali sa nám muži s veľkými srdciami. 

 
Pani Kamilu pomoc veľmi potešila. O chorú dcérku sa stará sama. 
 
Štvrtý príbeh je o malej a milej Nikolke Pankuchovej. Ani s týmto dievčatkom sa život nemaznal. „Nikola má dvadsaťštyri rokov a narodila sa s ojedinelým ochorením Praderov-Williho syndróm. Je to genetická porucha, ktorej jedným z príznakov je znížený svalový tonus, charakteristické črty tváre, nízka postava a rôzny stupeň porúch mentálneho vývoja,“ povedala mama Kamila. Jej dcérka potrebuje celodennú starostlivosť, rehabilitácie, cvičenia, pomoc pri hygiene. „Dcérka ukončila špeciálnu pomocnú základnú školu, vie pekne čítať a písať. V súčasnosti štyri hodiny denne navštevuje denný stacionár, vďaka čomu pracujem, aby sme sa uživili. Som vdova, manžel zomrel mladý, vo veku 41 rokov na cystickú fibrózu.“ 
 
Pani Kamilu pomoc z akcie Deň vtákov veľmi potešila. „Ďakujem organizátorom za to, že nám pomohli. Nikolka nie je schopná samostatného života,“ dodala dojatá matka. 

Foto: redakcia 

Diskusia k článku