L. Kopčáková: „U mňa prevláda kvalita, nie kvantita“

L. Kopčáková: „U mňa prevláda kvalita, nie kvantita“

Leto skončilo, prišla jeseň a aj to je signálom toho, že Prešovčania sa môžu opäť tešiť na Farmárske trhy, ktoré štartujú už 10. októbra. Domáce výrobky a poctivé remeslo nestratili svoju tradíciu, práve naopak, sú čoraz vyhľadávanejšie. Vie o tom aj Lýdia Kopčáková, ktorá stojí za Farmárskymi trhmi. Prezradila nám, ako to celé vzniklo a načo sa môžu návštevníci tešiť.

Čo vás viedlo k zorganizovaniu Farmárskych trhov?
- Nápad zorganizovať farmárske trhy v Prešove vznikol spontánne v jeden septembrový deň v centre mesta. Snažím sa vrátiť do mesta históriu a hlavným cieľom bolo predovšetkým podporiť predaj výrobkov od rôznych farmárov, pestovateľov a podobne. Opäť sa mi potvrdilo, že ak človek niečo veľmi chce, dokáže aj nemožné. Sny si predsa treba plniť a toto bolo jeden z nich.

Začiatky asi neboli ľahké...
- Áno, začiatky neboli ľahké a tak isto ani teraz to nie je jednoduché. Usporiadať takúto akciu si žiada veľkú zodpovednosť, dostatok času, no najmä vytrvalosť a chuť čeliť ako výzvam, tak aj prekážkam. Hoci nie vždy som našla pochopenie u oslovených, napriek tomu som to nevzdala a na druhej strane je veľa takých, ktorí mi ochotne pomôžu, za čo som veľmi vďačná. Je dôležité robiť to, čo človeka baví a preto ma teší uznanie od predajcov, ktorí neraz vyslovili svoj obdiv k tomu celému projektu. Teším sa taktiež veľkému záujem občanov a podpore aj iných subjektov. Dôkazom sú aj tohtoročné jesenné trhy, tentokrát tombolu obohatilo dobrovoľne hneď niekoľko firiem, za čo som úprimne vďačná.

Ak si porovnáte prvý ročník, trhov a tento prilákali viac záujemcov?
- Farmárske trhy sú trikrát do roka a to jarné, letné a jesenné. Teraz je presne rok odkedy odštartovali svoju premiéru. Keď si to porovnám, tak každými trhmi prichádza čoraz viac návštevníkov a tak isto pribúdajú aj predajcovia. Chcem ale podotknúť, že u mňa prevláda kvalita, nie kvantita ako je to možno na iných jarmokoch. Prevláda exkluzivita a to každý predajca s jedným druhom výrobkov, aby sa sortiment neopakoval. Prijali to ako predajcovia, tak aj návštevníci a myslím si osobne, že je to oveľa domáckejšia, krajšia doslova až rodinná atmosféra.   

Ako je to u vás, nakupujete skôr u lokálnych výrobcov alebo v supermarketoch?
- Ak by bolo kde, tak by som nakupovala aj u lokálnych výrobcov, ale, bohužiaľ, u nás je tých možnosti veľmi málo. Rada nakupujem na starej tržnici na Weberovej ulici, ktorá patrí k histórii mesta a verím, že ju v budúcnosti nenahradia parkovacie miesta. Čo sa týka supermarketov, tak v tých nakupujem výnimočne a keď už nakupujem, tak sa snažím  vyberať si slovenské výrobky.

Prezraďte nám niečo bližšie o predajcoch.
- Vážim si účasť každého predajcu na farmárskych trhoch v Prešove. Veľmi sa teším, že sa vracajú a aj to, že sa hlásia aj noví. Osobne si myslím, že tento celý projekt vytvára možnosť nielen kúpy výrobkov priamo od farmárov a výrobcov, ale spolu s kultúrnym programom aj peknú domácu atmosféru. Ľudia si tu nájdu dobré spojenie kvality s relaxom, čo je dobrá vizitka pre mesto. Prešovčania sa teda môžu tešiť na pestovateľov a farmárov z rôznych regiónov. Spomeniem napríklad ručne zbieraný mak, alebo tekvicový olej a tekvicové jadierka, konopný olej, takisto si budú môcť zakúpiť dlho zrejúce syry. Alebo cukrárenské výrobky z domácej výroby z Prešova, v tomto období obľúbenú kyslú kapustu či výrobky z hlivy ustricovej.


Čo ešte okrem predajných stánkov nájdu návštevníci na Farmárskych trhoch?
- Návštevníci sa môžu tešiť na vždy nové, nezvyčajné atrakcie. Priebežne sa snažím kultúrny program pre občanov obohatiť, či už je to výroba ovčej hrudky, alebo odborné prednášky, naposledy o mede alebo očkovaní drevín. Taktiež ukážky lesnej pedagogiky, ktoré budú spojené so súťažami pre deti. No a opäť obľúbená atrakcia živých zvieratiek v meste. Každý vie, že živé zvieratá vždy patrili k histórii trhov v Prešove, takže verím, že opäť potešia nielen deti, ale aj dospelých. Budúci rok pribudnú ďalšie zaujímavé atrakcie, ale to ostáva ešte tajomstvom, no už teraz viem, že sa bude na čo tešiť. A, samozrejme, všetkých srdečne pozývam na tieto jesenné farmárske trhy.  

Dominika Tuptová
Foto: LK

Diskusia k článku