O chodníky v zime sa už nemusia starať obyvatelia. Na budúci rok bude stáť údržba až 1,3 milióna eur.

O chodníky v zime sa už nemusia starať obyvatelia. Na budúci rok bude stáť údržba až 1,3 milióna eur.

(ako) - Zimná údržba komunikácií, vrátane chodníkov pred panelákmi, bude tento rok iná. Parlament prijal nový cestný zákon. Pre mesto Prešov to znamená, že bude musieť v zime zabezpečiť čistenie chodníkov aj pri panelákoch a rodinných domoch.

Pri predkladaní novely zákona zdôraznil minister dopravy Arpád Érsek, že zákon bol predtým nespravodlivý voči chorým a starším osobám, ktoré mali nielen túto povinnosť, ale aj zodpovednosť, ak sa na šmykľavých chodníkoch niekto zranil. Podľa prijatej zmeny budú musieť bezodplatne upravovať aj chodníky pre peších správcovia miestnych komunikácií. Tí budú zodpovedať aj za škody vzniknuté v dôsledku znečisteného alebo zľadovateného chodníka. Mimochodom, išlo o úpravu zákona, ktorý platil od roku 1961. Už v minulosti sa ľudia proti zákonu búrili a žiadali novelu, ale namiesto toho dostávali pokuty. Presadiť zmenu sa podarilo až tento rok. Samospráve tým vznikla povinnosť vykonávať zimnú údržbu aj na chodníkoch, ktoré sú priľahlé k nehnuteľnostiam v zastavanom území a hraničia s cestou alebo miestnou komunikáciou. Ich správa bola doteraz povinnosťou vlastníkov, správcov alebo užívateľov nehnuteľností.

Pribudli nové chodníky

Počasie je síce stále jesenné, ale podľa kalendára už sezóna zimnej údržby začala.Podľa informácie Milana Grejtáka z tlačového oddelenia prešovskej radnice v súčasnosti má mesto v správe 160 km ciest a 181 km chodníkov. Oproti minulosti pribudlo 3,5 km chodníkov. „Prostredníctvom dodávateľskej spoločnosti sa mesto doteraz staralo len o 60 km chodníkov, ale po novom sa bude musieť prostredníctvom dodávateľskej spoločnosti starať o všetkých 181 km chodníkov,“ upresnil Milan Grejták.
 


Náklady sa zvýšia o tretinu

O údržbu ciest v meste sa stará Správa a údržba prešovských ciest, a.s. a o chodníky Technické služby mesta Prešov, a.s. Nová povinnosť zrejme zvýši náklady a tak nás zaujímalo, koľko to bude mesto stáť. Mimochodom, v minulosti bolo na tento účel z mestského rozpočtu vyčlenených zhruba 460-tisíc eur. „Návrh rozpočtu na rok 2019 predpokladá na zimnú údržbu ciest aj chodníkov náklad 1,3 milióna eur,“ uviedol Milan Grejták. Nárast počtu pracovníkov či viac mechanizmov si už budú musieť zabezpečiť zmluvné spoločnosti sami.

Použijú ekologický materiál

V celom meste sa používa na posyp, a tým aj bezpečnosť na chodníkoch, inertný materiál, čo je drobný mletý kameň. Niektoré povrchy, najmä nových chodníkov, sú však na tento materiál citlivejšie. Aj preto radnica prijala rozhodnutie, že v centrálnej mestskej zóne sa v tejto sezóne po prvý raz použije ekologickejší materiál a to Zeolit frakcie 2,5-5 mm. Je to mäkký, mimoriadne pijavý materiál, vysušuje udržiavanú plochu a navyše sa časom rozpúšťa, takže pohyb po pešej zóne bude komfortnejší.

Foto: V. Zamborský

Diskusia k článku