Na Sekčove pribudol nový priechod pre chodcov aj semafor. Oba výjazdy z Jurkovičovej budú čoskoro dokončené.

Na Sekčove pribudol nový priechod pre chodcov aj semafor. Oba výjazdy z Jurkovičovej budú čoskoro dokončené.

(ako) – Stavebné práce na Jurkovičovej ulici finišujú. Včera pribudol nový priechod pre chodcov so svetelnou signalizáciou z ulice Pod Táborom na ulicu Armádneho generála Svobodu a Jurkovičovú. Už cez víkend by mal byť spustený do skúšobnej prevádzky nový radič na hlavnej križovatke.

Celé leto sa museli Sekčovčania prispôsobovať stavebným prácam, keď dodávateľská firma rekonštruovala križovatky. Nebolo to jednoduché, cestári totiž pracovali za plnej premávky. Práce však dokončili do začiatku školského roku. Súčasťou tejto dopravnej zmeny bola aj rekonštrukcia cesty a výjazdov z Jurkovičovej ulice. Tam bol totiž veľký problém. Obyvatelia lokality, ale aj rodičia, ktorí vozili svoje deti do materskej či základnej školy, nemali kde parkovať či kde otočiť svoje vozidlá. Výjazd na hlavnú, teda na Armádneho generála Svobodu, bol doslova hrou na nervy. Už čoskoro ale bude tento problém vyriešený.
 

Jurkovičova ulica. Nový priechod a semafor budú slúžiť už čoskoro.

Výjazdy sú tesne pred dokončením

Náklady na prestavbu Jurkovičovej ulice sú 1,2 milióna eur a pre Sekčovčanov znamenajú vyššiu bezpečnosť. „Dokončenie križovatky na Jurkovičovej ulici prinesie to, že bude plne sprejazdnená z ulice Pod Táborom na Armádneho generála Svobodu vo všetkých smeroch. Bude sa dať odbočiť na hlavnú cestu vpravo, rovno aj vľavo, lebo je to priesečná križovatka,“ vysvetlil viceprimátor Štefan Kužma.

Priechod bude bezpečnejší

V týchto dňoch sa dokončuje priechod pre chodcov z ulice Pod Táborom na ulicu Armádneho generála Svobodu a Jurkovičovu. Doteraz boli ľudia vychádzajúci z ulice Pod Táborom nútení prebehovať cez frekventovanú cestu plnú tranzitnej dopravy. Týkalo sa to aj školákov. Včera už boli čiary na novom priechode namaľované, semafor osadený. Ďalším krokom bude prepojiť ho káblom s hlavnou križovatkou. Aj to sa stane už čoskoro. Cez víkend bude spustený do skúšobnej prevádzky nový radič na hlavnej križovatke. „Ide o najnovšiu technológiu a bude trvať niekoľko dní, kým sa interval doladí tak, aby sme dosiahli inteligentné riadenie dopravy a zelenú vlnu,“ dodal šéf odboru dopravy a životného prostredia na prešovskej radnici Stanislav Ondirko.
 

Stavebné práce. Finišujú na dokončení výjazdov.

Čo Sekčovu ešte chýba?

Podľa viceprimátora Štefana Kužmu, aby bola dopravná situácia lepšia, je potrebné vyriešiť ešte jednu svetelnú križovatku. Konkrétne na uliciach Sibírska – Vihorlatská – Armádneho generála Svobodu. Výjazd z ulice na hlavnú cestu je totiž už roky komplikovaný. Nemalé problémy zažívajú aj vodiči hromadnej dopravy pri odbočovaní, vychádzaní či otáčaní vozidiel. „Mesto pripravuje v spolupráci s obcou Ľubotice projekt na túto svetelnú križovatku. Mala by sa urobiť na budúci rok a bude skoordinovaná s križovatkou Armádneho generála Svobodu – Laca Novomeského,“ upresnil riešenie Štefan Kužma. Možno už na budúci rok budú teda od Ľubotíc až po Kaufland všetky križovatky skoordinované. Ďalšia sa plánuje aj uprostred Rusínskej ulice a tým by mal byť problém s optimálnym riadením dopravy na Sekčove aspoň čiastočne vyriešený.

Foto: ako

Diskusia k článku