Povolebné debaty naberajú na obrátkach, kreujú sa poslanecké kluby

Povolebné debaty naberajú na obrátkach, kreujú sa poslanecké kluby

(ako) – Dnes zloží staronová primátorka Andrea Turčanová slávnostný sľub na ďalšie štvorročné obdobie. Týka sa to aj poslancov. Starých aj nových. Na stredu je zvolané prvé riadne zasadnutie mestského zastupiteľstva.

V týchto dňoch vrcholia rokovania medzi poslancami. Reč je najmä o tom, koľko klubov sa vytvorí, kto v nich bude a ktorá koalícia získa v zastupiteľstve väčšinu. V stredu by sa mali prerokovať aj návrhy na členov mestskej rady a mestských komisií. V zákulisí teraz ide o veľa. Delia sa funkcie aj pozície.

Pravdepodobne vzniknú tri kluby

Najsilnejším bude klub KDH, OĽANO a Nova. Túto koalíciu zastupuje 12 poslancov. Je možné, že klub bude ešte silnejší, ak na svoju stranu pritiahnu aj niektorých nezávislých. Mimochodom, z nezávislých získalo mandát 7 poslancov. Otázkou je, ako sa budú definovať ako klub a na ktorú stranu sa pri hlasovaniach priklonia. Pravdepodobnú opozíciu bude tvoriť klub Smer-SD, SNS a Most- Híd. Tam bude 8 poslancov, ak nezískajú časť nezávislých. „My sme sa už definovali, ako čistý, čitateľný a sformovaný klub,“ povedal Juraj Hudáč. Nie je však vylúčené, že do opozície ani nepôjdu a budú chcieť s primátorkou spolupracovať.

Karty sa ešte môžu zamiešať

Bude to záležať od toho, ku ktorému klubu sa pridajú Igor Kivader a Richard Drutarovský, ktorí získali mandát s podporou koalície politických strán Spolu, Progresívne Slovensko a OKS. V hre je aj rozhodnutie Františka Oľhu (SaS, Sme rodina Borisa Kollára, Šanca, Demokratická strana). Niektorí poslanci, ako napríklad Slávka Čorejová a Martin Eštočák zrejme budú chcieť ostať v opozícii, keďže podporovali vo voľbách Pavla Hagyariho.

Bude z Prešova inteligentné mesto?

Prešovčania by to uvítali. Aj lepšiu komunikáciu v zastupiteľstve. Bez zbytočných šarvátok, urážok či blokovaní hlasovania. Veria, že skúsení poslanci skvalitnia vzájomnú spoluprácu a noví prinesú svoje nápady, energiu a pomôžu dobré plány posúvať dopredu rýchlejšie. Spoločne nám môžu ukázať nielen vyspelejšiu politickú kultúru, ale aj to, ako sa vedia spojiť rôzne politické tričká a pracovať pre spoločnú vec. Pre mesto a obyvateľov.

Diskusia k článku