Cyklotrasy sa rozvíjajú, v pláne sú aj zastrešené stojiská na bicykle

Cyklotrasy sa rozvíjajú, v pláne sú aj zastrešené stojiská na bicykle

(ako) - Rozvoj cyklistickej dopravy v Prešove pokračuje. Viaceré sú vo výstavbe a plánujú sa ďalšie. Novinkou, ktorá by mala motivovať Prešovčanov, aby využívali viac bicykel ako autá, by mali byť zastrešené stojiská. V meste ich bude šesť.

Sieť cyklociest sa postupne rozširuje. Výstavba Cykloželezničky v smere na Zlatú Baňu pokračuje. Pripravená je výstavba cyklocesty na Sekčovskej ulici, kde už prebehol aj proces verejného obstarávania. Pred dokončením je už aj cyklocesta v úseku Mestská hala – Wilec hôrka, ktorou mesto dokončí úsek medzinárodnej cesty Eurovelo, prechádzajúcej cez Prešov. Procesom hodnotenia prechádza aj úsek vedúci bývalým mlynským náhonom na Kúpeľnej ulici.

Jedna trasa zatiaľ vedie odnikiaľ nikam

Tak to zatiaľ vyzerá pod Wilec hôrkou. Je však dobrým príkladom spolupráce vodohospodárov s mestom Prešov. Vodohospodári totiž v tomto úseku stavajú protipovodňové opatrenie. Jeho súčasťou bude komunikácia, ktorá bude slúžiť ako cyklotrasa. „Súčasný stav je taký, že mesto už pomaly so svojou časťou stavby končí a vodohospodári ešte ani nezačali. Bude potrebné nájsť nejaké dočasné riešenie, aby cyklisti mohli jazdiť smerom na ulicu Pod Kamennou Baňou,“ vysvetlil bývalý viceprimátor zodpovedný za dopravu Štefan Kužma.

Stavia sa aj na Masarykovej

V plnom prúde sú aj práce na novom cyklochodníku medzi Kuzmányho ulicou a ulicou Hurbanistov. Cyklisti budú môcť jazdiť po novom, vyše kilometrovom úseku cyklochodníka, ktorý bude v dvoch samostatných jednosmerných trasách. Táto cyklocesta spojí už existujúci cyklochodník na Kuzmányho ulici s centrom mesta. Nová cyklocesta bude mať aj úseky s asfaltom červenej farby zo zámkovej dlažby. Pribudnú aj cyklopiktogramy pre zvýšenie bezpečnosti. Nahradzovať sa budú tiež chodníkové obrubníky a osadia sa aj nové stojany na bicykle. Úpravy si vyžiadala tiež zastávka MHD Čierny most v smere k Železničnej stanici, ktorá sa presunula bližšie k centru mesta.
 

Pribudne priechod pre chodcov

Pre vyššiu bezpečnosť chodcov bude ešte vytvorený nový priechod pre chodcov s osvetlením a prepojovacím chodníkom. Cyklochodník cez Masarykovu ulicu zabezpečí plynulý a hlavne bezpečný pohyb cyklistov v tejto časti mesta, chodcov aj ostatnej dopravy. Mimochodom výstavba cyklochodníka, ktorú robí spoločnosť Eurovia SK je financovaná z európskych zdrojov. Mesto z Fondu regionálneho rozvoja na tento účel získalo podporu vo výške vyše 252-tisíc eur.

Plánujú nové trasy aj novinku

Podľa Štefana Kužmu do budúcna sú vytipované ďalšie tri trasy. Konkrétne Šváby – Delňa – priemyselný park Záborské, Šváby –Sigord a prepojenie Sídliska III smerom na Vydumanec. Novinkou, ktorú Prešovčania iste ocenia budú zastrešené „ parkoviská“ pre bicykle. Má to byť motivácia k tomu, aby ľudia menej cestovali autom a využili radšej bicykel. V meste ich má byť 6, ale presná lokalizácia zatiaľ nie je známa. „Verejné obstarávanie je už ukončené a už sa bude môcť pristúpiť k výberu dodávateľa. Najdôležitejšie miesto bude na železničnej stanici. Tam sa predpokladá, že ak napríklad Prešovčan pracuje v Košiciach, môže si tam uložiť a zamknúť bicykel aj na desať hodín a cestovať radšej vlakom,“ poznamenal Štefan Kužma. Možnosť „odparkovať“ bicykel majú ľudia v centre už teraz. Kryté stojany nie sú nutné, keďže sa predpokladá, že tam ľudia nenechajú bicykel celý deň.

Foto: ako

Diskusia k článku