Trenčania presadili platené parkovanie, Prešovčania sa na to chystajú

Trenčania presadili platené parkovanie, Prešovčania sa na to chystajú

Prešovskí poslanci a úradníci boli na skusoch v Trenčíne. Chceli porovnať spôsob riešenia zásadných problémov v oboch mestách. Jedným z nich bolo zavedenie rezidenčného, teda plateného parkovania. Trenčanom sa to už podarilo zaviesť do praxe. Prešovčania sa na to ešte len chystajú.

Parkovacia politika rezonuje v Prešove už niekoľko rokov, ale mestskí poslanci ešte neodsúhlasili systém, aký predložia obyvateľom mesta. Doteraz nie je schválené všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o statickej doprave. Návrh už bol pripravený, ale poslanci ho v minulom volebnom období neschválili. Platenie za parkovanie sa nikomu nepáči, ale zrejme sa tomu už nedá vyhnúť. Radnica počas uplynulých dvoch rokov postavila z mestského rozpočtu desiatky parkovísk a hoci ich ešte stále nie je dosť, v podstate je už územie pripravené na to, aby sa systém, mohol spustiť. Treba len nastaviť pevné pravidlá.

Ani Trenčania sa nevyhli odporu

Prvé pokusy vysvetľovať Prešovčanom v teréne prečo je nutné zaviesť v parkovaní poriadok a čo ich v budúcnosti čaká, nedopadli najlepšie. Snažili sa o to úradníci, odborní pracovníci aj primátorka Andrea Turčanová. Narazili na hlučný odpor a kritiku. Najčastejším argumentom bolo to, že v Prešove nie dosť parkovacích miest pre všetkých. Sídliská, ktoré boli postavené pred 50 či 40 rokmi neboli projektované pre také množstvá vozidiel, koľko ich je v súčasnosti. Radnica preto najprv vytvorila podmienky na všetkých voľných mestských pozemkoch. Ani v Trenčíne to ľudia neprijali hneď. Ako informoval primátor Richard Rybníček, ľudia spísali petíciu proti spoplatneniu parkovania, na zastupiteľstvo prišlo okolo 300 odporcov, aby protestovali a mali dokonca vajíčka, ktoré chceli hádzať po úradníkoch. Trenčiansky tím však stavil na trpezlivé a poctivé vysvetľovanie aj osvetu. Neustúpili tlaku.

Prešov má štúdiu, no na cenách sa ešte nedohodli

Kým Prešovčania zaplatili za štúdiu riešenia statickej dopravy v meste 25-tisíc eur spoločnosti EEI, Trenčania si urobili štatistiky a analýzy sami. Počítali s tým, že všetko sa dynamicky mení a nejaké dlhodobé plány nemusia korešpondovať s realitou. Trvalo im asi trištvrte roka, kým parkovací systém v centre mesta a na sídliskách zaviedli. Základná idea bola, na jeden byt - jedno auto, hoci toľko parkovacích miest k dispozícii nemali. Keď však oznámili obyvateľom zámer, zrazu začali vypratávať garáže, aby tam mohli znova parkovať, firmy upravili svoje dvory a počet áut na parkoviskách trochu klesol. Len na jednom sídlisku, Na Sihoti, plánujú tento rok postaviť ešte dve parkoviská. Primátor Richard Rybníček tiež konštatoval, že sa im podarilo zastaviť pokles cestujúcich v mestskej hromadnej doprave z 3 na 1 %. Aj ľudia, ktorí prichádzajú do mesta z okolia zaparkujú svoje vozidlá na hromadných parkoviskách pri obchodných domoch a ďalej cestujú spojmi MHD.

Ako nastavili ceny?

Lokality v meste majú rozdelené na pásma, podobne, ako u nás. Vytvorili mapu parkovania, aby ľuďom bolo jasné, v ktorom pásme sa nachádzajú a vyznačili ich. Od toho sa totiž odvíja cena za odstavenie vozidla. V centre je samozrejme drahšie, ako v okrajových častiach. Rovnako, ako Prešovčania, aj oni majú problém s firemnými autami a rodinami, ktoré disponujú dvoma, niekedy aj troma autami. Cena parkovného v závislosti od pásma je od 30 centov do 1 eura za hodinu. Ročná rezidentská karta na prvé auto stojí 20 eur, na druhé 50 a na tretie auto 100 eur. Ľudia si však môžu kúpiť aj štvrťročnú kartu. Abonentské karty, ktoré využívajú najmä firmy, stoja od 100 do 360 eur za rok. Mysleli aj na návštevníkov mesta a pre tých stanovili parkovné 3 eurá na 2 dni. „Majú veľmi dobrý systém aj v metóde platenia za parkovacie karty. Prvú si musia vybaviť na úrade, ale dobíjať si ich môžu už online a na to mestu Trenčín stačilo kúpiť si softvér za nejakých 20-tisíc eur,“ povedal jeden z účastníkov výjazdu do Trenčína Richard Drutarovský. „Vytvorili model, ktorý by bol vhodný aj pre Prešov. Tam to funguje, ale neviem si pri súčasnej politickej konštelácii predstaviť, že prejavíme odvahu zaviesť ho do praxe aj u nás. Nemáme ani také odborné personálne obsadenie na úrade, ako v Trenčíne,“ zhodnotil situáciu Richard Drutarovský.

Anna Košuthová
Foto: www

Diskusia k článku