Výjazdy na križovatku zo Sídliska III aj Šidlovca by mohlo zlepšiť nastavenie semaforu

Výjazdy na križovatku zo Sídliska III aj Šidlovca by mohlo zlepšiť nastavenie semaforu

Križovatka Bajkalská – Sabinovská – Jánošíkova je akoby zakliata. Prešovčania roky žiadali o stavebné úpravy križovatky a osadenie svetelnej signalizácie. Trvalo osem rokov, kým ju správca v roku 2010 urobil a odovzdal do užívania. Ukazuje sa však, že riešenie nebolo najšťastnejšie. Vodičom spôsobuje komplikácie doteraz.

Rokmi počet vozidiel pribúda a výjazd áut z Prešova aj príjazd zo Sabinova je stále komplikovanejší. Na trase sú pravidelné kolóny áut a každodenné zdržanie je minimálne 15 minút. Nie je to však jediný problém. Ďalším je komplikovaný výjazd na križovatku pre vodičov prichádzajúcich zo Šidlovca aj zo Sídliska III. Ľudia z týchto lokalít upozorňujú na komplikáciu už dlho, ale doteraz sa nedovolali riešenia.

Poslanci navrhli riešenie

Poslanci z tejto mestskej časti s ľuďmi o tom nielen hovorili, ale pripravili aj návrh riešenia. Ten dali posúdiť kompetentným. „Naše požiadavky boli, aby bola svetlená signalizácia zapnutá aj cez soboty a nedele. V čase prechodu vlaku by mala byť signalizácia nastavená tak, aby svietila zelená v smere na Sabinovskú ulicu – Veľký Šariš a po prechode vlaku začať s cyklom od Sídliska III a pokračovať na Jánošíkovu ulicu v bežnom režime. Ak sa nedá počas prechodu vlaku pustiť smer Veľký Šariš a do centra, ale musia byť oranžové svetlá, potom cyklus nezačať vždy predĺženou zelenou Sabinovská – Veľký Šariš, ale ako začiatočný cyklus nastaviť zelenú na Sídlisko III a potom Šidlovec, následne normálne pokračovať v programe,“ popísal konkrétne návrhy poslanec František Oľha. Zadefinovali teda jasné východisko a kompetentní ho mali prediskutovať s odborníkmi a správcom signalizácie.

Odpoveď z radnice

Reakcia z radnice poslanca Františka Oľhu nepotešila. Myslí si, že tu došlo ku komunikačnému nedorozumeniu. „Nikto nechcel, aby počas prechodu vlaku mali výjazd autá z Jánošíkovej ulice,“ poznamenal Oľha. Faktom však je, že taká požiadavka z VMČ na úrad prišla a je dokonca zadokumentovaná v zápisnici z roku 2018. Otázkou je, prečo úradníkom trvala odpoveď na problém tak dlho a ešte ju zaevidovali ako vyriešenú. Odpoveď totiž prišla vo februári 2019. „Cestná svetelná signalizácia v križovatke ulíc Bajkalská, Sabinovská, Jánošíkova je prepojená so signalizáciou železnice. V prípade, že na železničnom priecestí zasvieti červené svetlo, cestná svetlená signalizácia počas prejazdu vlaku je vypnutá, čiže bliká oranžové svetlo. Nie je možné individuálne nastavenie,“ uvádza v odpovedi odboru dopravy a životného prostredia Milan Andraščík.

Jasne definované riešenie, o ktorom hovoril František Oľha, zatiaľ neposúdili. O probléme sa pritom hovorí už roky a nie je žiadnym tajomstvom, že križovatka bola nešťastne naprojektovaná. Niekto však za to nesie zodpovednosť a ak je situácia pre ľudí komplikovaná a nebezpečná, kompetentní by pred tým nemali zatvárať oči. Neobstoja ani konštatácie, že sa situácia zmení, keď sa presmerujú vozidlá na severný obchvat. Ten ešte nemáme a potrvá roky, kým bude.

Anna Košuthová
Foto: www

Diskusia k článku