Poslanci sú nespokojní  s odpoveďami na interpelácie

Poslanci sú nespokojní s odpoveďami na interpelácie

Viacerí poslanci na aprílovom mestskom zastupiteľstve kritizovali úradníkov radnice za odpovede, ktoré dostali na svoje interpelácie. Zhodli sa v tom, že nedodržiavajú termíny a ich odpovede často nekorešpondujú s otázkami. Majú teda rovnakú skúsenosť, ako obyvatelia mesta, ktorí na radnicu posielajú svoje podnety. Tiež sú často sklamaní.

Predseda poslaneckého klubu Nezávislí, Spolu - občianska demokracia a Šanca František Oľha považuje za škandál, keď niekto nevie odpovedať na jasné a stručné otázky. „Nepáči sa mi, keď mi vkladáte do schránky antidatované dokumenty, len aby ste vyzerali, že ste dodržali termín. Chcem vedieť, kedy a kto mi otvoril schránku. Ráno tam nič nebolo a poobede tam bola vložená odpoveď so sedem dní starým dátumom. To je škandál. Vyprosujem si také správanie od mesta,“ rozhorčoval sa Oľha. Požiadal primátorku a vedenie mesta, aby v budúcnosti na interpelácie odpovedali načas a na otázky, ktoré sú položené.
„Odpovede, ktoré som doteraz dostal, to je čistá tragédia. Nedokázať odpovedať na otázku kto, kde, kedy a za koľko zrealizoval nejaké dielo mi príde až zábavné, ale to sa nerobí,“ dodal Oľha.

Kontrolný mechanizmus

Poslanec Martin Kovalčík interpeloval primátorku Andreu Turčanovú. Žiada od nej odpoveď na to, aké páky má mesto na to, aby zabezpečilo investičné akcie bez navyšovania prostriedkov. „Verím tomu, že v meste sú kompetentní ľudia, ktorí to budú vedieť kontrolovať. Ide o to, že keď tu schválime akékoľvek uznesenie, aby sme sa vedeli ľuďom pozrieť do očí a stáť si za názorom, že obhajujeme efektivitu a ekonomiku v službách mesta. Aby sa nestalo to, čo napríklad s útulkom pre psy, kde cena narástla neúmerne,“ zdôraznil Kovalčík. Pripomenul, že kontrolný mechanizmus je viac ako žiadúci. Chcel tiež vedieť, ako má mesto aktuálne pod kontrolou spoločnosť Tatran Prešov. „Dejú sa tam zásadné zmeny, menia rozhodnutia,“ vysvetlil Kovalčík.

Ľudí pri Centrume ohrozujú skejteri

Ani predsedníčka poslaneckého klubu KDH, OĽANO, NOVA a nezávislí Zuzana Bednárová nebola spokojná s odpoveďou na svoju interpeláciu. Išlo o problém v areáli obchodného centra Centrum, kde sa ľudia sťažovali, že skejteri ich ohrozujú. Majú právo tam byť, lebo Centrum je vedené aj ako skejtpark. Bednárová žiadala, aby mesto využitie areálu ešte raz prehodnotilo. „Na moje otázky odpovedali architekti. Asi im to úrad posunul. Ich názor spájania generácií a komunít je síce fajn, ale nikto nebude šťastný, keď sa tam stane nejaký úraz alebo kolízia. Je tam veľký pohyb ľudí a miešať to so športom nie je správne,“ konštatovala Bednárová. Požiadala, aby jej z radnice znova odpovedali na otázku, kto dal súhlas na to, aby bol v areáli Centrumu aj skejtpark. Pripomenula tiež, že na výboroch mestských častí sa opakovane sťažujú seniori, ktorí cez areál prechádzajú do ambulancií či do tamojších obchodov, ale výhrady majú aj matky s malými deťmi. Situáciu považujú za nepríjemnú a obmedzujúcu.

Röntgen na trojke stále chýba

V zdravotnom stredisku, do ktorého chodí väčšina obyvateľov Sídliska III, bolo kedysi röntgenologické pracovisko. Zrušili ho a ľudia teraz musia cestovať na vyšetrenia do iných zariadení. Majú s tým problémy, zvlášť pri liečení zlomenín, keď sa musia pohybovať s barlami, ale aj pre iných ľudí je to problém. Argumentom pre zriadenie takého pracoviska je aj fakt, že v zdravotníckom zariadení je aj chirurgia.
Obyvatelia sídliska v minulosti aj teraz opakovane žiadajú poslancov, aby im pomohli tento problém vyriešiť. „Žiadam primátorku, aby znova rokovala s kompetentnými v záujme otvorenie röntgenologického pracoviska. Ľuďom chýba a priestory na to v zariadení sú,“ uviedla Bednárová. Mimochodom, už minulý rok sa zdalo, že je všetko na dobrej ceste. Primátorka Andrea Turčanová, poslanci Juraj Hudáč a Mikuláš Komanický rokovali s kompetentnými vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, našli aj prevádzkovateľa a súhlas sa zdal byť na dosah. Potom vymenili vedenie v poisťovni a celý proces sa musí začať nanovo.

Anna Košuthová
Foto: www

Diskusia k článku