Oprášte bicykel a vydajte  sa na prešovské cyklocesty

Oprášte bicykel a vydajte sa na prešovské cyklocesty

Blížia sa sviatky jari a s nimi aj niekoľko voľných dní, ktoré môžu rodiny stráviť spolu. Ak to počasie dovolí, väčšina si iste naplánuje pobyt v prírode, kde sa budú chcieť dopraviť na bicykli. Zisťovali sme preto, aké majú aktuálne možnosti, prípadne na ktorých trasách sa práve pracuje.

Väčšina Prešovčanov si iste všimla, že sa v týchto dňoch dokončuje cyklochodník na Masarykovej ulici. Mnohí k nemu majú výhrady. Hovoria, že nepatrí do centra. Iní majú zase názor, že nebude bezpečný, lebo je príliš blízko hlavnej komunikácie cez centrum mesta. Sú aj takí, ktorým prekáža, že cyklochodník uberá priestor pre chodcov. Len čo robotníci naliali na trasu asfalt a upravili povrch, niektorí ľudia si cyklochodník mýlia s riadnym chodníkom a chodia po ňom. „Chodník je takmer hotový. Je ešte potrebné urobiť značenie, priechody a značky,“ informovala hovorkyňa radnice Eva Peknušiaková.
 
Prešovčania možno zmenia názor, keď v centre mesta pribudnú dva stojany pre zdieľané bicykle a začnú sa požičiavať. Až vtedy zistia, aké bolo prezieravé vybudovať cyklochodník aj cez centrum. Prenájom pozemkov na stojany pre bicykle už poslanci schválili. Dva budú v centre, tretie stanovište na Ulici 17. novembra pri vysokoškolskom areáli a štvrté na Košickej ulici.    


Čo sa buduje tento rok?

Tento rok sa vybuduje ešte jedna trasa. Konkrétne cyklochodník na Sekčovskej ulici, od ulice Laca Novomeského po Šalgovík. „Ten bude tohto roku dokončený. Plánuje sa ešte výstavba cyklochodníka na trase Mlynský náhon, presnejšie od Kúpeľnej ulice po vysokoškolský areál,“ vysvetlila hovorkyňa Peknušiaková. Výstavba cyklocesty na trase Mestská hala – Wilec hôrka je už ukončená, ale ešte nie je skolaudovaná. Zatiaľ sa zdá, že nevedie nikam, lebo vodohospodári ešte svoju časť cesty nedokončili.

Súvislá trasa od Mestskej haly po Veľký Šariš

Posledný cyklochodník, ktorý mesto odovzdalo do užívania v júli minulého roku bol na trase Bajkalská smerom na konečnú zastávku MHD na Sídlisku III. Chodník má takmer pol kilometra a je spojnicou dvoch cyklotrás v smere zo Sídliska III do Veľkého Šariša. Vybudovali ho s podporou európskych zdrojov a z rozpočtu mesta. Vznikol tak plnohodnotný a bezpečný spôsob prepravy za prácou, vzdelaním aj relaxom. Spojnica zaplnila „dieru“ a vytvorila sa súvislá trasa od Mestskej haly cez Sídlisko III až do Veľkého Šariša. Sieť cyklotrás je však aj na sídlisku Sekčov, Šváby a čiastočne aj na Solivare. 

Po cykloželezničke až na Sigord
 
Vari najobľúbenejšou trasou je však teraz Cykloželeznička, ktorá sa plánovala takmer 10 rokov. Prvá etapa je už milovníkom cyklistického športu k dispozícii a teší sa veľkej obľube. Cyklocesta za takmer 1,9 milióna mala byť dokončená až v októbri tohto roku, ale zhotoviteľovi sa ju podarilo dokončiť skôr. Cyklocesta vedie poza obec Dulova Ves a ďalej prechádza pomedzi domy v obci Kokošovce. Prvá etapa končí  priamo pri vodnej nádrži Sigord.
 

Trasa prvej etapy Cykloželezničky.

 
Anna Košuthová
Foto: www

Diskusia k článku