Delfín v prevádzke nie je. Prešovčanom chýba olympijský bazén. Sľuboval ho aj terajší primátor

Delfín v prevádzke nie je. Prešovčanom chýba olympijský bazén. Sľuboval ho aj terajší primátor

Prešovčania si už zvykli na dva školské kryté bazény v meste, ktoré boli s malými prestávkami otvorené celoročne. V novom roku sa zatiaľ dá plávať len v jednom z nich.

„Mestské bazény Delfín a Šťuka od nového roka zmenili prevádzkovateľa. Sú nimi základné školy, kde tieto bazény sídlia, teda Základná škola na ulici Mirka Nešpora a Základná škola na ulici Májové námestie,“ informovala o novoročných zmenách Jana Jurčišinová, hovorkyňa mesta. Dozvedeli sme sa však, že aktuálne sa dá okúpať len v jednom z nich.  „Mestský bazén Delfín na ZŠ Májové námestie momentálne nie je v prevádzke. Mestský bazén Šťuka je v prevádzke a využívať ho môže aj verejnosť,“ skonštatoval hovorkyňa. Ak máte ešte  nevyčerpané vstupy z permanentiek na vstup do bazéna, je možné ich ešte stále použiť. „Je možné ich využiť až do vyčerpania ich platnosti, teda do marca 2013,“ dodala hovorkyňa.

Mnohým športovo založeným Prešovčanom však v meste ešte niečo. Päťdesiat metrov dlhý bazén. „Ja osobne chodím rád na bazén na Sídlisku III. Hoci bývam na Sekčove. Nevadí mi to. K službám nejakú veľkú kritiku nemám. Len mi v Prešove chýba päťdesiatka,“ prezradil Prešovčan Peter Čirč. Podobnú požiadavku mali viacerí Prešovčania. „Ja mám výhradu k cenám. Tie sú v podstate na školské plavárne pomerne vysoké. Pozerám sa na to z pohľadu študenta. Keby sme tu aspoň mali dlhší bazén,“  Peter Iľkanin.

Zistili sme, že Prešov päťdesiat metrov dlhý bazén mať mohol. A dokonca nie jeden. V pláne bol a dokonca na viacerých miestach v Prešove. K jeho realizácii zatiaľ ešte neprišlo. Prvé návrhy na stavbu 50-metrového bazéna sa koncipovali ešte za komunistov. Po roku 1989 však z plánov ostali len písmená na papieri a Prešovčania sa museli uspokojiť len s 25-metrovým bazénom. Dnes je na jeho mieste nákupné centrum. Druhým 50-metrovým bazénom mal byť podľa plánov bazén Pod Kamennou baňou. Kúpaliskový komplex bol navrhnutý ešte v 70-tych rokoch. Podľa plánu by na danom mieste mohla stáť krytá plaváreň s 50-metrovým bazénom a rovnako veľkým bazénom vonku na letné kúpanie.

 

Olympijský bazén sľuboval aj Pavel Hagyari

Primátor nášho mesta niekoľkokrát aj v našom médiu sľúbil, že Prešov bude mať 50-metrový olympijsky bazén. Zatiaľ však ostalo len pri sľuboch. V decembri 2006 pre náš denník uviedol, že bazén bude výnimočným projektom. „Išlo by o výnimočný projekt na Slovensku vôbec, zahŕňal by olympijský plavecký bazén, dve dvadsaťpäťky, shoping centrum, reštaurácie, diskotéku, štvorhviezdičkový hotel. Záujem vstúpiť do projektu prejavil aj penzijný fond,“ povedal vtedy JUD. Pavel Hagyari. Po voľbách sa primátor vyjadril, že do dvoch mesiacov by mohli byť k dispozícii štúdie k projektu. V roku 2007 sa opäť v našom denníku objavila správa o 50-metrovom bazéne. „Máme prostriedky na projektovú dokumentáciu. Kde je projekt, tam sa financie už nájdu. Som presvedčený, že tento krok už je nezvratný, aby v priebehu dvoch rokov Prešov mal olympijský bazén, ktorý bude slúžiť nielen širokej verejnosti, ale aj vodnému pólu, prípadne akvabelingu,“ povedal pred šiestimi rokmi primátor.

V januári 2008 primátor pre Korzár uviedol, že jeho ďalším zámerom je postaviť 50-metrový krytý bazén. „Verím, že keď do konca roka nebude postavený, rozostavaný bude určite." Investícia si mala vyžiadať náklad 100 až 150 miliónov slovenských korún. Pre agentúru SITA v apríli toho istého roka správu primátor Prešova zopakoval. „Do roka vyrastie pri Toryse v Prešove krytý olympijský bazén. Mesto Prešov by malo mať do roka postavený 50-metrový krytý bazén s olympijskými parametrami. Radnica už má základnú štúdiu a momentálne sa pracuje na projekte. Predbežný odhad je 200 miliónov korún. So stavbou by sa malo začať v lete. Budovať sa má na pozemku oproti univerzite. Mali by tu vyrásť multifunkčné haly na šport a kultúru, výstavné a kongresové centrum, hotel, bizniscentrum a megadiskotéka.“

 (msch)

Diskusia k článku