Zákon o štátnom občianstve by sa mal zjemniť

Zákon o štátnom občianstve by sa mal zjemniť

Podľa štatistík, ktoré vypracovalo ministerstvo vnútra SR, vyplýva, že zákon o štátnom občianstve pripravil za tri a pol roka o slovenský pas 722 ľudí, z toho 310 mužov a 412 žien. Najviac z nich (289) stratilo slovenské občianstvo pre prijatie českého.

O slovenský pas prišli aj osoby, ktoré prijali občianstvo nemecké (143), rakúske (94), britské (62), maďarské (47), americké (17), holandské (13), nórske (12), belgické (7), írske (6), talianske a švajčiarske (obe po 5), francúzske, kanadské a austrálske (všetky po 4), islandské, čínske a švédske (všetky po 2), ukrajinské, ruské, dánske a novozélandské (všetky po 1).
Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom.
Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu. Od prijatia zákona sa objavili viaceré pokusy o zjemnenie tejto právnej normy, avšak ani jeden z nich nebol úspešný.
„Mal som to šťastie, že som mal slovenské aj české občianstvo ešte pred prijatím zákona o štátnom občianstve, takže mám dva pasy. Narodil som sa v Čechách a žil som na Slovensku. Zákon v tejto dnešnej podobe by sa mal zmeniť. Všade vo svete je normálne, že máte dve občianstva,“ hovorí Prešovčan Milan Soško.  V súčasnosti sa zmiernením zákona zaoberá ministerstvo vnútra. Do medzirezortného pripomienkového konania by sa mala dostať opravená novela v prvom polroku tohto roka. Minister vnútra Róbert Kaliňák avizoval, že podľa novely by ľudia, ktorí stratili slovenské občianstvo prijatím občianstva iného štátu, mohli slovenský pas získať späť.

Diskusia k článku