Slovenských policajtov stretnete aj v Chorvátsku

Slovenských policajtov stretnete aj v Chorvátsku

Aj tento rok sa slovenskí policajti zapoja do projektu „Bezpečná turistická sezóna“ v Chorvátsku. Slovensko je súčasťou projektu od roku 2008 a doteraz slúžilo v Chorvátsku 48 slovenských policajtov. V roku 2013 sa na projekte zúčastnilo celkovo 56 policajtov z rôznych krajín, z toho osem slovenských. Tento rok vyšle do Chorvátska svojich policajtov dvanásť krajín.

V najnavštevovanejších oblastiach (Splitsko-dalmatínska a Primorsko-goranska) budú aj tento rok slovenskí policajti od 1. júla do 31. augusta. O bezpečnosť dovolenkárov sa postará osem policajtov (štyri dvojčlenné hliadky). Pôsobiť budú v rekreačných oblastiach Podgora, Tučepi, Brela, Baška voda (Splitsko-dalmatínske policajné riaditeľstvo, policajná stanica Makarska). Nájdete ich aj v rekreačnej oblasti Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Cres, Krk, Mali Lošinj, Rab, Baška, Malinska, Mošćenička Draga (Primorsko-goranské policajné riaditeľstvo, policajná stanica Crikvenica). 
 
Aj tento rok bude cieľom vyslaných policajtov zabezpečiť vyšší pocit bezpečnosti slovenských turistov dovolenkujúcich v Chorvátsku a poskytnúť im pomoc a asistenciu počas tranzitu cez územie Chorvátska. V spolupráci s chorvátskou políciou budú dohliadať na slovenských občanov a tak predchádzať prípadným incidentom zapríčinených slovenskými turistami. Policajti budú vo svojich slovenských policajných uniformách vždy spoločne s chorvátskymi policajtmi. Slovenskí policajti však na území Chorvátska nemajú žiadne policajné právomoci.
 
Minulý rok pri osem tisíc nehodách s účasťou cudzincov zahynulo na chorvátskych cestách pri dopravných nehodách 36 cudzincov (o 5,3% menej ako 2012) a 1 097 ich bolo zranených. Z celkového počtu sa ťažko zranilo deväť a ľahko dvadsaťjeden našich občanov. Pri dopravných nehodách zomrel jeden občan zo Slovenska.
 
 
Turistická sezóna so sebou prináša aj rôznu trestnú činnosť s účasťou zahraničných turistov. Počas turistickej sezóny boli zahraniční turisti najčastejšie obeťami majetkových trestných činov a páchateľmi drogovej  a všeobecnej trestnej činnosti. Počas roka 2013 bolo pri rôznych trestných činoch obvinených 1 000 cudzincov a 3 639 cudzincov bolo pri trestných činoch poškodených (čo je o 17,1 percent menej ako 2012). Pri priestupkoch proti bezpečnosti a verejnému poriadku bolo účastných 1 222 cudzincov.

Diskusia k článku