Účinný liek proti skleróze

Účinný liek proti skleróze

Aké má využitie? Súkvetia bazy čiernej zberáme pred úplným rozkvitnutím s hlavnou stopkou dlhou asi desať milimetrov. Obsahuje éterické oleje, triesloviny a flavonoglykozidy. Zo sušených kvetov sa pripravuje výborný čaj, ktorý pijeme pri horúčkach. Pri zápaloch ústnej sliznice je odvar vhodný na kloktanie. Z listov vyrábame masť, z čiernych bobúľ lekvár, víno, farbivo a pod. Obsahujú organické kyseliny, antokyánové farbivá, vitamíny A a C, alkaloidy, tiež cholín, ktorý sa považuje za účinný liek proti skleróze. Produkty z bazy čiernej pôsobia pri nervových ochoreniach a regulujú trávenie. Pri zbere v prírode nezberáme plody príbuzného rodu chabzdy, ktorej plody sú jedovaté, nechutné a zapáchajú. Chabzda sa od bazy čiernej sa rozlišuje tým, že má len bylinné výhonky.

Ako bazu čiernu pestujeme?
Najviac sú rozšírené odrody Donau, Hashberg a Sambo. Pestujeme ich najčastejšie v tvare kra alebo štvrťkmeňa tak, že vo výške asi 100 cm si vypestujeme korunku s 5 – 7 základnými konármi. Presvetľovacím rezom každý rok odstraňujeme suché, nadbytočné výhonky tak, aby koruna bola dostatočne vzdušná, osvetlená, na ktorej vyrastú pekné súkvetia s plodmi. Na upevnenie brehov ju  vysádzame od seba na vzdialenosť 3 – 4 m. Konáre bazy sú pokryté výraznými lenticelami, pričom stržeň výhonkov je biely. Kvety zbierame v mesiacoch jún – júl a plody v auguste, pričom dávame pozor, aby neboli prezreté. Z jedného kra alebo šťvrťkmeňa získame asi 20 – 30 kg plodov. Baza čierna je celkovo nenáročná na stanovište. Vyžaduje však vlhkejšie polohy a pôdy s vysokým obsahom humusu. Najlepšie rastie na piesočnato hlinitých pôdach.

Ako sa baza rozmnožuje?
Nové kry si najčastejšie získame drevnatými odrezkami tak, že tohtoročné vyzreté výhonky v mesiacoch august – september upravíme na dĺžku 20 – 25 cm a napicháme ich od seba na 20 cm na pripravené záhony tak, aby nad povrchom pôdy bol len jeden púčik. Medzi riadkami ponecháme pracovný priestor asi 50 cm. Počas budúceho roka sa nám odrezky zakorenia a na jeseň ich vysádzame na trvalé miesto v záhradke.

Ako likvidujeme listové vošky?
Ak na letorastoch spozorujem čierne vošky tak ich zlikvidujeme prípravkom Bi 58 EC – Nové. Z listových hnojív používame prípravok Harmavit alebo použijeme Rokosan.
 

Diskusia k článku