Broskyne

Broskyne

Broskyne obsahujú okolo 80 % vody, 6 až 15 % sacharidov, aminokyseliny, vitamín C, vitamíny skupiny B, betakarotén, kyselinu listovú, vápnik, horčík, sodík, zinok, fosfor, draslík a železo. Žltá, oranžová a červená farba broskýň naznačuje vysoký obsah karoténov. Broskyne sú vhodné proti kašľu, uvoľňujú zápchu a pomáhajú pri astme. Vďaka ich zloženiu sa im prisudzujú aj upokojujúce a protistresové účinky. Vysoký obsah niacínu v kombinácii s horčíkom, selénom a zinkom zlepšuje náladu a odstraňuje pocity strachu či nervozity. Broskyne upevňujú väzivové tkanivá a cievy, srdce a krvný obeh. Majú odvodňujúce účinky, pomáhajú redukovať hmotnosť a ustáľujú hladinu cukru v krvi.

Ktoré odrody sa v našich podmienkach najviac pestujú? Zo skorých broskýň vysádzame najmä odrodu Earliglo, ktorá je samoopelivá a pomerne odolná voči neskorým jarným mrazom. Plody má stredne veľké, guľovito oválne až mierne sploštené. Šupka je stredné silná, jemne plstnatá. Jej základná farba je žltá, na slnečnej strane pokrytá intenzívnou karmínovočervenou farbou. Dužina plodov je žltá až žltooranžová, veľmi chutná, šťavnatá. Kôstka sa však slabšie oddeľuje od dužiny. K najrozšírenejším u nás pestovaným broskyniam patrí odroda Red Haven, ktorá veľmi bohato rodí a prináša stredne veľké až veľké vyrovnané guľovité až guľovito oválne plody, ktoré majú jemnú šupku, mierne plstnatú. Kôstka sa veľmi dobre oddeľuje od dužiny. Základná farba plodov je prekrytá karmínovočerveným líčkom. Dužina plodov je žltá, pri kôstke  červenkastá.

Aké prostredie broskyne na pestovanie vyžadujú?
Sú náročné na teplo a slnečné dostatočne chránené polohy. Pôdy vyžadujú hlinité a hlinito piesočnaté dostatočne zásobené humusom, živinami s dostatočným množstvom vápnika. Na glejovitých a zamokrených pôdach sa im nedarí, často odumierajú, sú náchylne na glejotok a hubové choroby. Do pôdy je potrebné každý rok na jar zapracovať viaczložkové granulované hnojivá, ako je napr. Cererit a NPK hnojivo. Do konca júna ich aspoň 1 – 2 krát prihnojujeme na list niektorými tekutými hnojivami, ako je Harmavit, Rokosan a pod.

V akých tvaroch broskyne pestujeme?
Najviac im vyhovuje otvorená kotlovitá koruna, do ktorej sa dostávajú slnečné lúče a plody broskýň sú pekne vyfarbené s vysokou cukornatosťou. Pri jej zapestovaní po výsadbe ponechávame len 3 – 4 hlavné kostrové konáre, na ktorých sa snažíme dopestovať rodivý obrast. Broskyne rodia na jednoročných výhonkov, na ktorých sa nachádzajú listové a kvetné púčiky. Na stromoch uplatňujeme presvetľovací rez tak, aby sme každým rokom mali kvalitné letorasty, s dobre vyvinutými púčikmi. Zo stromoch odstraňujeme všetky poškodené, choré a chorobami napadnuté konáriky, aby sme namiesto nich dopestovali zdravšie výhonky. Pri broskyniach uplatňujeme rez najmä pred kvitnutím a po odkvitnutí plodov a rez po zbere úrody. Všetky väčšie rezné rany sa vždy snažíme zatrieť štepárskym voskom. Na stromoch ponechávame len tie letorasty, ktoré nie sú pokrútené voškami, molicami a ďalšími škodcami, pretože sa na nich netvoria kvalitné kvetné a listové púčiky.

Ako obmedzujeme kučeravosť broskýn?
Ovocné stromy vždy preventívne už v zimnom období sa snažíme pri vhodnej teplote postriekať 5 % Sulkou, a potom pred kvitnutím použiť vhodné dostupné fungicídy. Po opade listov na jeseň je dobre urobiť postrek Kuprikolom alebo Ridomilom. Bez použitia prípravkov proti kučeravosti môžeme ovocné stromy pestovať tak, že nad korunou broskýň, ešte pred vyrašením púčikov, skoro na jar natiahneme pevnú fóliu alebo dáme pareniskové okná, ktoré chránia kvetné púčiky pred dažďom, čím kučeravosť broskýň nemá vhodné podmienky pre šírenie choroby.

Diskusia k článku