Výborný prírodný liek

Výborný prírodný liek

Dužina černíc má vysoký obsah vitamínu C a ich konzumácia posilňuje imunitný systém. Vďaka množstvu vitamínov skupiny B a horčíku dokážu redukovať vplyv stresu na ľudský organizmus a pomáhajú pri nervozite.

Provitamín A prospieva našim očiam a vitamíny E a K našej pleti. Plody černíc obsahujú aj širokú škálu minerálov, najmä draslík, železo a vápnik. Deťom zabezpečujú prísun vápnika nevyhnutného na zdravý rast kostí a zubov. Černice obsahujú farbivo s protisklerotickým a protizápalovým účinkom. Čaj z listov posilňuje cievne steny pri kŕčových žilách a hemoroidoch. Je vhodným doplnkom výživy pre diabetikov, pretože znižuje hladinu cukru v krvi. Tmavé bobule sú dobrým prírodným liekom na zapálené sliznice a ošetrujú boľavé hrdlo pri angínach. Černicová šťava znižuje horúčku a pôsobí liečivo pri zachrípnutí.

Aké sú charakteristické znaky plodov?
K najobľúbenejším a najviac pestovaným bezostňovým  odrodám patrí černica Thonfree. Plody má veľké, podlhovasto kužeľovité až tupo kužeľovité, tmavo fialovočervené, lesklé. Plodové lôžko je prirastené k plodu. Chuť plodov je sladkokyslá, aromatická, pri neúplnom dozretí v chladnejších podmienkach zvieravo kyslá. Plody po dozretí opadávajú. Za daždivého počasia a v prehustených výsadbách ovocie napadá pleseň sivá. Prítomnosť včiel zvyšuje úrodnosť.
Aké majú černice nároky na pestovanie? Vyžadujú slnečné, chránené polohy, pretože výhonky často vplyvom nízkych teplôt cez zimné obdobie namŕzajú. Na pôdu je náročná, najlepšie jej vyhovujú hlboké, hlinité a piesočnato hlinité pôdy dobre zásobené humusom a živinami. Odolnosť voči mrazu a dobrý rast podporuje pravidelné hnojenie viaczložkovými hnojivami najmä v predjarnom a jarnom období. 

Ako černice pestujeme?
Sadíme ich na jeseň alebo na jar k zhotoveným jednoduchým alebo dvojitým konštrukciám od seba vo vzdialenosti 1,5 – 2,5 m. Jednotlivé výhonky vyväzujeme k drôtenke tak, aby mali dostatok priestoru na rast a osvetlené časti prinášali kvalitné plody. Odrodené výhonky každý rok vždy po zbere zavčasu odstraňujeme, aby ponechané letorasty mohli čerpať živiny a asimiláty pre zabezpečenie budúcej úrody. Odrodené výhonky sú semenišťom chorôb a ukrývajú sa v nich škodcovia, ktorí hľadajú vhodné miesto na prezimovanie. Veľmi dlhé letorasty na jar vždy skracujeme približne o 1/3 dĺžky, čím získame vyššie úrody a kvalitnejšie plody. Pred zimným obdobím k černiciam vždy prihrnieme pôdu a okolo rastlín dávame pokosenú trávu, čačinu, aby sme koreňový systém chránili pred vymrznutím. Poškodené a tenké letorasty vždy pri zemi úplne odstraňujeme.

Ako černice rozmnožujeme?
Nové rastliny získame najčastejšie tak, že vrcholové letorasty ohneme k pôde, kde do jesene vytvoria nové korienky, ktoré po oddelení od materských rastlín vysádzame na nové miesto v záhrade. Černice si ľahko rozmnožíme 10 cm odrezkami, ktoré v mesiacoch jún – august napichávame do kyprého substrátu, pripraveného zo zmesi rašelina, piesok a parenisková zemina, ktoré spolu zmiešame v pomere 1:1:1. Lepšie zakorenenie získame ak odrezky zakryjeme polyetylénovou fóliou alebo pareniskovými oknami.
 

Diskusia k článku