Pochúťka najmä v čerstvom stave

Pochúťka najmä v čerstvom stave

Majú všestranné použitie, dajú sa z nich pripraviť kvalitné kompóty, džemy, sirupy a pod. Maliny obsahujú jednoduché cukry, z minerálnych látok veľa vápnika, horčíka, fosforu, železa, draslíka. Z vitamínov sa v nich nachádza vitamín C, karotén a vitamíny skupiny B, ďalej obsahujú kyselinu jablčnú, vínnu, citrónovú a mravčiu. Majú pomerne mnoho pektínu a trieslovín. Malinové listy sa od pradávna zbierali na čaj, používajú sa kloktanie, pri zápaloch dutiny ústnej a na potieranie pri chronických kožných chorobách. Pôsobia tiež zrážanlivo a proti hnačke.

Ktoré odrody malín sa u nás najviac pestujú?
Najrozšírenejšou odrodou, ktorú pestujeme v záhradkách je odroda Bulharský Rubín, ktorá bola vyšľachtená už roku 1940. Je samoopelivá, ale najvyššie úrody sa pri nej dosahujú, ak sú spolu vysadené aspoň dve odrody s rovnakým obdobím kvitnutia. Kvety majú vysoký obsah nektáru. Nedostatočné opelenie kvetov spôsobuje rozpadavosť plodov. Veľmi obľúbené dvakrát rodiace odrody malín sú najmä Medea a Ada, ktoré majú veľké pretiahnuto kužeľovité tmavočervené plody, veľmi dobrej súdržnosti, vyrovnané v tvare i veľkosti. Sú atraktívne, šťavnaté, veľmi dobrej chuti s výraznou arómou. Plody zberáme až do konca septembra. Odrody sú značne odolné voči hubovým chorobám.

Aké majú maliny nároky na stanovište?
Najlepšie sa im darí na slnečných polohách  a ľahkých hlinitopiesočnatých pôdach, dobre zásobených humusom a živinami, s mierne kyslou pôdnou reakciou. Na jednom mieste v záhrade ich pestujeme 15 – 20 rokov. Na zamokrených a ťažkých pôdach sa im nedarí, dochádza k ich odumieraniu, úrody sú nízke a majú slabú cukornatosť.
 
Ako maliny pestujeme?
Na výsadbu vždy používame len zdravý sadbový biologický materiál, ktorý nie je napadnutý vírusovými a bakteriálnymi chorobami. Najčastejšie ich pestujeme v pásových výsadbách s použitím drôtenky tak, že maliny priväzujeme, alebo umiestňujeme medzi dva drôty tak, aby  sa plody  nedotýkali pri dozrievaní pôdy. Rodiace výhonky môžeme vyväzovať aj k oporným kolom, prípadne k iným vhodne vytvoreným konštrukciám.
 
Ako maliny vysádzame?
Sadíme ich na jeseň, na slnečné miesto, pričom pôdu dôkladne pripravíme. To znamená, že aspoň 1 – 2 mesiace pred výsadbou do pôdy zapracujeme organické hnojivá, najmä dobre vyzretý kompost, alebo maštaľný hnoj. Z priemyselných hnojív použijeme viaczložkové hnojivá, ako je napr. NPK hnojivo, Cererit. Maliny do pôdy dávame od seba na vzdialenosť 40 – 60 cm tak, aby sme v ďalších rokoch na 1 bežný meter ponechávali  najviac  10 – 12 dobre vyvinutých výhonkov. Slabšie a poškodené letorasty vždy odstraňujeme.
Ako výhonky rezom upravujeme?
Raz rodiace maliny na jar vždy skracujeme na výšku 100 – 130 cm, aby sme po skrátení získali dobre rozvetvenie a vyrašenie bočných letorastov, na ktorých maliny prinášajú najkrajšie plody. Na neskrátených a vysokých výhonkov sa tvorí úroda len na niekoľkých najvyššie vyrašených letorastoch, pričom stredná časť malinových výhonkov nerodí a celkove sa dosahujú nižšie úrody. Pri dvakrát rodiacich odrodách časť výhonkov skracujeme ako pri raz rodiacich malinách a časť výhonkov skracujeme úplne pri zemi, aby sme získali vyššiu úrodu v jesennom  období. Vyrodené výhonky hneď po zbere odstraňujeme úplne pri zemi, pretože maliny vždy rodia len na jednoročných výhonkoch, ktoré vyrástli v tomto roku. Odstránením vyrodených výhonkov získame viac svetla, priestoru a živiny v pôde  sa môžu  využiť pre rast a zakladanie úrody v budúcom roku.

Diskusia k článku