Vyhľadávaná pochúťka Májovky

Vyhľadávaná pochúťka Májovky

Ako rozdeľujeme čerešne podľa dozrievania plodov? Čerešne podľa pevnosti dužiny, farby, tvaru a veľkosti plodov rozdeľujeme do troch skupín.

Do prvej patria srdcovky s dužinou mäkkou, s tenkou šupkou, s červenou až čiernou farbou plodu, väčšinou sú skoro dozrievajúce. Do druhej skupiny patria čerešne chrupky s dužinou tuhou, pevnou šupkou, ktoré majú farbu plodov svetločervenú až čiernu, sú neskoršie dozrievajúce, vhodné na konzum a zaváranie. Do tretej skupiny patria polochrupky s polotuhou dužinou, môžu byť tmavej alebo svetlej farby.
 
Aké odrody sa zo skorých čerešní u nás pestujú?  
Skorá odroda Májovka alebo Rýchlica nemecká podľa počasia dozrieva už koncom mája. Plody sú svetločervené, menšie, vhodné len na priamy konzum. Zo skorých čerešní sa najviac pestuje odroda Karešová, ktorá má veľké tmavé plody, srdcovitého tvaru. Šupku má tenkú, tmavočervenú, lesklú. Dužina plodov je tmavočervená, mäkká, šťavnatá, sladká, veľmi dobrej chuti. Odroda vznikla z kôstky ako náhodný semenáč v Česku začiatkom 20. storočia. U nás sa s obľubou pestuje od roku 1954 a patrí k najrozšírenejším odrodám čerešní. 
 
Aké výhody majú skoré čerešne?
Okrem toho, že skoro prinášajú ovocie, ich prednosťou je, že plody nie sú červivé, pretože sa larvy vrtivky čerešňovej ešte nestačili vyliahnuť, takže v ich plodoch sa ešte červíky nenachádzajú. Odroda Karešová raste stredne bujne až bujne, pričom kostrové konáre sa snažia rásť vzpriamene. Listy má väčšie, pretiahnuté, kvety sú stredne veľké, biele. Kvitne stredne skoro, potrebuje opeľovačov, ako sú odrody Gaštanka, Kordia a pod. Na pestovanie vyžaduje teplejšie oblasti, je odolná proti mrazom a má dobrú odolnosť proti monilióze. Je veľmi úrodná. Plody počas dažďov stredne praskajú. Najčastejšie sa pestuje v tvare štvrťkmeňa na podpníku vtáčnice alebo na podpníku Colt. Pre nízke tvary používame podpníky P-HL-A a P-HL-B.
 
Ktoré stredne skoro a neskoršie dozrievajúce odrody sa u nás najviac pestujú?
K tmavým veľmi kvalitným chrupkám patrí odroda Hedelfingenská nemeckého pôvodu, ktorá vznikla v polovici 19. storočia. Vytvára široko pyramidálne koruny. Je cudzoopelivá a dobrými opeľovačmi sú odrody Granát, Kordia a Troptichlerová čerešňa. Plody sú veľké, tupo vajcovitého tvaru červenohnedej farby, s pevnou dužinou tmavočervenej farby, šťavnaté, výbornej aromatickej chuti. Stopka  je dlhá, dobre sa oddeľuje od plodu. Plody počas dažďov praskajú, preto ich postupne zbierame, často ich napadá vrtivka čerešňová, preto pred a po odkvitnutí proti červivosti plodov používame vhodný insekticíd, ako je Bi- 58 EC Nové, Decis a pod. Vyžaduje pravidelný rez a zníženie korún stromov, najmä rez s plodmi a presvetľovanie korún po zbere plodov. 
 
Ako stromčeky pestujeme?
Do menších záhrad môžeme pre postupný zber plodov a šetrenie plochy naštepiť do jedného stromčeka postupne dozrievajúce a súčasne opeľujúce sa odrody tak, aby sme mali dostatok skorých, stredne a neskoršie dozrievajúce čerešne.
 

Diskusia k článku