Škodcovia našich záhrad

Škodcovia našich záhrad

Ako škodcovia prezimujú? Spôsobujú na stromoch a rastlinách veľké škody, preto sa ich snažíme zlikvidovať. Listové vošky, ktoré vyciciavaním šťavy z listov spôsobujú rôzne deformácie.

Na listoch a letorastoch cez zimné obdobie prezimujú vo forme vajíčok, ktoré samička pred príchodom zimy nakladie okolo púčikov ovocných drevín, do štrbín borky a podobne. Na jar sa z nich liahnu larvy, ktoré vyciciavajú z listov šťavu, listy sa skrúcajú, stráca sa asimilačná plocha, rastliny nemôžu prijímať živiny, slabnú, sú neschopné prinášať úrodu a zoslabnuté postupne odumierajú. Larvy vyciciavaním súčasne vylučujú lepkavú medovicu, na ktorú prilákajú mravcov. Mravce na stromoch neškodia, len hľadajú pre seba potravu. Ak vošky na stromoch nie sú, mravce vyhľadávajú potravu na iných rastlinách. Z lariev sa postupne vyliahnu okrídlené samičky a samčekovia, ktoré lietajú a po oplodnení opäť nakladú vajíčka, z ktorých vyrastie druhá, prípadne aj tretia generácia lariev, ktoré opäť vyciciavaním spôsobujú deformácie rastlín. Tento cyklus sa každý rok opakuje, preto je potrebné rastlinám pomôcť a škodcov zničiť.
 
Ako obmedziť škody spôsobené larvami?
Larvy sa snažíme zlikvidovať už na začiatku vyliahnutia a nie až vtedy, keď sú rastliny poskrúcané. Veľkú časť prezimujúcich vajíčok zlikvidujeme presvetľovacím rezom, keď zo stromov voškami napadnuté výhonky celé odstránime. Na konárový krúžok odrežeme čierne zdeformované konáre, ktoré sú miestom na rozmnožovanie škodcov a chorôb, ktoré znižujú úrodnosť rastlín. V predjarnom období ovocné stromy dôkladne postriekame 5 % Sulkou, čím súčasne obmedzíme aj výskyt  hubových chorôb. Najdôležitejší je však postrek tesne pred kvitnutím stromov a o tri týždne po odkvitnutí, keď sa liahne najviac škodcov, ktoré nestačia skonzumovať lienky či sýkorky. Preto ovocné stromy postriekame napr. prípravkom Bi 58 EC – Nové, ktoré je účinné aj na ďalších škodcov ako je voška krvavá, molice, na ktoré iné insekticídy nestačia.
 
Ako prezimuje obaľovač jablčný?
Dorastené húsenice sú ukryté v zámotkoch pod kôrou, v rôznych  štrbinách, v pôde a podobne. Na jar sa zakukľujú, v mesiacoch máj až júl sa liahnu motýle, ktoré kladú vajíčka na tvoriace sa mladé plody. Vyliahnuté larvičky sa prežierajú do vnútra plôdikov, až do jadiernika, ktorý dokážu skoro celý vyžrať a svojím trusom znehodnotiť. Počas teplých mesiacov má obaľovač ďalšiu generáciu, preto sa škody znásobujú. Výskyt obaľovača opäť obmedzíme použitím prípravkov, ktoré použijeme pred a po odkvitnutí ovocných stromov. Napadnuté plody pri júnovej prebierke zo stromov pozbierame, pred príchodom zimy opatrne borku očistíme a kmene natrieme vápenným mliekom.
Ako škodia molice?
Je to drobný hmyz, nápadne kriedovobielej farby, nesprávne nazývaný ako „biele mušky“. Larvy sú spočiatku málo pohyblivé, sú doslova prilepené k listom, ktoré vyciciavajú.  Napadnuté listy žltnú, vädnú, deformujú sa a rastliny odumierajú. Škody spôsobujú na všetkých ovocných a okrasných drevinách, na zelenine, izbových kvetoch, citrusoch a podpbne. Majú radi ľahký substrát, najmä rašelinu a mulčovaciu kôru, v ktorej vyciciavajú šťavu z koreňov, takže pri postrekovaní insekticídom musíme dôkladne postriekať aj substrát, aby sme molice zlikvidovali. Počas vegetácie je potrebné urobiť 2 – 3 postreky, najmä pred a po odkvitnutí ovocných stromov.
Aké škody spôsobuje voška krvavá?
Po rozmiaganí kolónie vošiek sa objaví červenohnedá lepkavá šťava, podľa čoho voška dostala názov. Spôsobuje najväčšie škody, larvy svojím cicaním na výhonkoch spôsobujú nádory, rôzne deformácie. Larvy prezimujú na koreňoch, stromy prestávajú rásť, preto je nevyhnutný opakovaný postrek prípravkom Bi 58 EC – Nové. Veľmi napadnuté časti konárov rezom odstraňujeme.

Diskusia k článku