Vlky sú kolmé a dlhé

Vlky sú kolmé a dlhé

Prečo vlky na stromoch rastú? Na konároch a kmeňoch sú spiace púčiky, ktoré sa prebudia vtedy, keď chceme ovocné stromy znížiť, to znamená zmladiť a presvetliť. Po rezoch vlky vyrastajú najmä v blízkosti rezných plôch. Ich počet je potrebné regulovať, to znamená, že tie letorasty, ktoré vyrastajú na konároch a sú vhodne rozmiestnené ponechávame a tie, ktoré zahusťujú koruny stromov úplne od základu odstraňujeme.

Sú vlky rodivé?
Každý letorast, ktorý vyrastie z naštepenej časti ovocného stromu sa do troch rokoch postupne premení na rodivé drevo. Znamená to, že prvý rok sú na ňom len listové púčiky, v druhom roku, keď ho neskrátime sa tvoria kvetné púčiky a v ďalšom roku nastáva na nich úroda.
Ako regulujeme rezom počet vlkov?
Staré a vysoké stromy po hlbokom zmladení, pokiaľ majú dobrú kondíciu, ktorú podporíme dobrou výživou, sa snažia odstránené drevo nahradiť mladými vlkami. Tie ak ktoré správne pretriedime, to znamená, že na konároch ich ponechávame len v takom množstve, aby sa nám koruny stromov nezahusťovali, dokážeme aj na starých konároch po rokoch postupne vytvoriť nové drevo, ktoré opäť prináša kvalitné ovocie. Vlkami sa snažíme získať bočné výhonky najmä na vyholených starších konárov, ktoré majú často rodiace drevo len na koncoch konárov, preto všetky ovocné druhy, najmä višne, čerešne, hrušky a jablone vyžadujú hlbší presvetľovací a zmladzovací rez. Vždy musíme mať na pamäti listovú plochu ovocného stromu, ktorá cez listy dodáva asimiláty do koreňov, preto pri znižovaní výšky korún postupujeme opatrne a postupne niekoľko rokov, aby sme ovocné stromy netrápili.
 
Kedy z korún vlky odstraňujeme?
Ovocné stromy rezom upravujeme v každom ročnom období, pričom do nich nezasahujeme len počas zimných mesiacov, keď sa vyskytujú silné mrazy. Hlboko zrezané stromy už hneď na jar a počas vegetácie vytvárajú zo spiacich púčikov vlky, ktoré sa snažíme opatrne ručne vylamovať a silnejšie ostrými nožnicami odstrihnúť úplne od základu, nie na čapíky a pätky, pretože by sa opäť rozvetvili a zahustili koruny stromov. Vhodné umiestnené vlky buď celé ponechávame a nadbytočné celé odstraňujeme.
Kedy vlky skrátime?
Vlky alebo dlhšie výhonky skracujeme len vtedy, keď na niektorej časti ovocného stromu chýba rozkonárenie a týmto skrátením chceme získať zaplnenie a vytvorenie nových kostrových konárov. V ďalšom období už vlky neskracujeme, ale výšku a dĺžku regulujeme rezom na niektorý bočný, vhodne rozložený výhonok. Letný rez má veľký význam v tom, že nadbytočné vlky zo stromov odoberajú živiny potrebné pre tvoriace sa plody a ďalšie výhonky, ktoré na stromoch ponechávame. Presvetlené a počas celého roka upravované koruny stromov majú dostatok svetla, sú lepšie vyvinuté, menej napadnuté chorobami a škodcami. Nadbytočné a prehustené koruny stromov zapríčiňujú slabší zdravotný stav, listové a kvetné púčiky sú slabšie vyvinuté, nedostatočne pripravené na zakladanie novej úrody.
Ktoré ovocné stromy môžeme ešte v tomto období rezom upravovať?
Do príchodu mrazov môžeme ešte presvetľovať jablone, hrušky a drobné ovocie najmä ríbezle a egreše. Kôstkoviny upravujeme až na jar, najmä tesne pred kvitnutím, po odkvitnutí ovocných stromov, aby sa pri nadúrode ovocia nevyčerpávali. 

Diskusia k článku