Drobné a šťavnaté ovocie - zemolez

Drobné a šťavnaté ovocie - zemolez

Aké sú charakteristické znaky a vlastnosti plodov? Vyšľachtené odrody zemolezu Altaj a Amur majú podlhovasté asi 20 mm dlhé tmavomodré plody, ktoré sú pokryté sivou voskovou vrstvičkou. Dužina plodov je šťavnatá, sladkokyslá, s výraznou arómou.

Plody dozrievajú veľmi skoro, podľa počasia už koncom mája a začiatkom júna, pričom ich postupne oberáme tak, ako dozrievajú. Majú všestranné použitie, sú vhodné na konzum v čerstvom stave, pripravujeme z nich kompóty, džemy, sirupy, víno, pričom ovocie má silnú farbiacu schopnosť. Plody zemolezov obsahujú cukry, pektíny, kyselinu askorbovú, riboflavín, vitamíny  skupiny B a vitamín C. Z minerálnych látok je v plodoch významnejšie zastúpené železo, jód a meď. Konzumácia plodov sa odporúča ľuďom pre celkové posilnenie organizmu, majú významné antisklerotické účinky (spevnenie a elasticita cievneho systému), pomáhajú pri poruchách trávenia a zažívacieho traktu. Liečivé účinky majú aj kvety, z ktorých sa robí zápar, vhodný na použitie pri zápaloch hrdla a chrípke.

Aké má zemolez nároky na stanovište?
Na pôdu nie je náročný, najlepšie mu vyhovujú stredné ťažké a ľahšie hlinité a hlinito-piesočnaté pôdy, dobre zásobené humusom a živinami. Znáša aj polotieň, je odolný proti mrazom a chorobám. Na rozdiel od čučoriedok nevyžaduje špeciálny rašelinový kyslý substrát. Do záhradky ich vysádzame na vzdialenosť 1 – 1,5 m. Pestujeme ich v tvare kríka podobne ako ríbezle. Znamená to, že po vysadení a hlbokom skrátení si dopestujeme 7 – 9 základných konárikov, ktoré postupne  nahradzujeme novými výhonkami tak, aby sme dosiahli pravidelnú rodivosť a životnosť krov dvadsať rokov. Presvetľovacím rezom odstraňujeme všetky poškodené, prestarnuté, prehustené a nadbytočné výhonky. Ker v plnej rodivosti dosahuje výšku 100 – 200 cm. Z jedného kra môžeme získať úrodu 1,5 – 2 kg. Staršie konáre sú hrdzavohnedej farby, mladé letorasty sú žltozelené a majú protistojné púčiky. Listy sú veľké, široko kopijovité, kvety sú stredné veľké, trúbkovitého až zvončekovitého lievikovitého tvaru, odolné voči neskorým jarným mrazom. Úrodnosť krov sa zvyšuje prítomnosťou včelstiev v blízkom okolí.

Ako sa zemolez rozmnožuje?
Nové kry získavame v tomto období vegetatívnym spôsobom, to znamená, že v júni z letorastov si narobíme asi 10 cm dlhé odrezky, ktoré napichávame do substrátu, ktorý si pripravíme zo zmesi rašelina, piesok a preosiata parenisková zemina, ktorú spolu premiešame v pomere 1:1:1. Bylinné odrezky upravujeme  tak, že spodný rez urobíme tesne pod protistojnými púčikmi, pričom listy úplne odstránime a ďalšie 1 – 2 protistojné listy o polovicu skrátime. Takto upravené odrezky namočíme do tekutého alebo práškového stimulátora, ktorý nám podporuje zakoreňovanie odrezkov. Odrezky dávame od seba na vzdialenosť 5 – 8 cm, do hĺbky 2 – 3 cm. Ujateľnosť rezkovancov nám zvyšuje dostatočná vlhkosť, preto pareniská zakrývame polyetylénovou fóliou alebo oknami. Počas vegetácie ich pravidelne vetráme a zalievame mäkkou, odstátou vodou. Takto upravené odrezky nám za 1 – 2 mesiace vytvoria prvé korienky, na jeseň ich vysádzame samostatne do črepníkov a za 1 – 2 roky z nich dopestujeme kry vhodné na výsadbu na trvalé miesto v záhrade.

Diskusia k článku