Rodivý obrast

Rodivý obrast

Ako zakladáme kostrové konáre? Prvé tri roky po výsadbe sa snažíme vytvoriť dostatočne silné základné konáre, ktorých úlohou je udržať v ďalších rokoch úrodu tak, aby sa konáre pod ťarchou plodov nelámali a každým rokom tvorili prírastky a zabezpečovali stabilitu ovocného stromu.

Vynikajúce krajové odrody

Vynikajúce krajové odrody

Aké sú výhody krajových odrôd? V dávnej minulosti vyrastali v našich podmienkach, čiže sú prispôsobené pre pestovanie, zvykli si na dané pôdno – klimatické prostredie. V ovocných škôlkach ich síce už nemnožia, ale záhradkári sa ich snažia vrúbľovaním a očkovaním zachovávať pre ďalšie generácie.

Presádzanie vzrastlých stromov

Presádzanie vzrastlých stromov

V ktorom období staršie stromy presádzame? Pokiaľ počasie dovolí, snažíme sa tieto stromy presádzať najmä na jeseň a v zimných mesiacoch, aby na jar mali možnosť čím skôr zakoreniť a pokračovať v raste.

Vlky sú kolmé a dlhé

Vlky sú kolmé a dlhé

Prečo vlky na stromoch rastú? Na konároch a kmeňoch sú spiace púčiky, ktoré sa prebudia vtedy, keď chceme ovocné stromy znížiť, to znamená zmladiť a presvetliť. Po rezoch vlky vyrastajú najmä v blízkosti rezných plôch. Ich počet je potrebné regulovať, to znamená, že tie letorasty, ktoré vyrastajú na konároch a sú vhodne rozmiestnené ponechávame a tie, ktoré zahusťujú koruny stromov úplne od základu odstraňujeme.

Mrazové dosky

Mrazové dosky

Ovocné stromy v zimnom období vplyvom striedania vysokých a nízkych teplôt praskajú, čím na kmeňoch vznikajú štrbiny. Stromčeky sú potom náchylné na výskyt glejotoku a ďalších hubových chorôb.

Osevný postup

Osevný postup

Prečo striedame jednotlivé druhy pri výsadbe ovocných stromov? Často sa stáva, že marhuľa alebo broskyňa odumrie a chceme na to isté miesto vysadiť nový ovocný strom.

Rýľujem, rýľuješ, rýľujeme

Rýľujem, rýľuješ, rýľujeme

Prečo pôdu rýľujeme na jeseň? V tomto čase sa snažíme zeleninársku časť záhrady čo najhlbšie zrýľovať a pôdu dôkladne obrátiť, aby mráz cez zimné obdobie hrubé brázdy čo najviac rozdrobil, aby sme na jar získali drobnohrudkovitú pôdu.

Zo škôlky rýchlo do pôdy

Zo škôlky rýchlo do pôdy

Jeseň je najvhodnejšie obdobie na výsadbu ovocných stromčekov, pretože nastáva obdobie odpočinku a na jar môžu po skrátení dobre zakoreniť a pokračovať v raste.

Zdravá pochúťka pre každého

Zdravá pochúťka pre každého

Plody sú vhodné na priamy konzum a spracovanie. Obsahujú najmä vitamín B2 a vitamín E. Sú bohaté na proteíny, horčík, draslík, fosfor a meď. V mandliach sa nachádza veľké množstvo vápnika, dôležitého pri vývoj kostí. Konzumácia plodov znižuje hladinu cholesterolu.

Najlepšie odrody

Najlepšie odrody

Zbieraním a popisovaním odrôd a ich vlastností sa zaoberali už v staroveku, v rokoch 372 – 287 pred naším letopočtom, keď už vtedy bolo popísaných niekoľko kvalitných odrôd. V 17 – 19. storočí nastal veľký rozvoj v šľachtení ovocných drevín.