Na matrike zapísali Princessu aj Lorda

Na matrike zapísali Princessu aj Lorda

Slovenské matrikárky sa stretávajú s kadejakými požiadavkami od občanov a nie sú to len zaujímavé mená. Pri vybavovaní cudzojazyčných rodných alebo sobášnych listov prichádza tiež k vtipným udalostiam. V rodnom liste dieťaťa v kolonke pohlavie našli zapísané „samec“ alebo nevesta pred uzavretím manželstva uviedla svoj stav ako „panna“.

Hotelu  Dukla  vdýchol noblesu. Deväťdesiatnik Arpád Lukáč  tu dodnes rád chodí

Hotelu Dukla vdýchol noblesu. Deväťdesiatnik Arpád Lukáč tu dodnes rád chodí

Keď ho počujete recitovať list Onegina Tatiane, na perách sa vám mimovoľne objaví úsmev na tvári. Dušu vám zaleje pocit lásky a pokoja. Deväťdesiatročný oslávenec Arpád Lukáč miluje poéziu, vlastne ako prezradil, aj tá mu priniesla do života krásne chvíle. No jeho srdcovkou bol, je a bude hotel Dukla.

Majú dvojaké Vianoce

Majú dvojaké Vianoce

Cítia sa tu už roky ako doma. Majú tu svoju rodinu aj priateľov. Na svoje rodné Anglicko však nezabúdajú a na Vianoce si ho pripomínajú tradičnými zvykmi. Ako trávia najkrajšie sviatky v roku anglickí lektori žijúci v Prešove Jonathan Gresty a Chris Gleaves?

Sú víťazí, ktorí majú skvelý nápad a rýchlo ho zrealizujú. Takí sú aj v „Mladosti“

Sú víťazí, ktorí majú skvelý nápad a rýchlo ho zrealizujú. Takí sú aj v „Mladosti“

Polstoročie svojej existencie si nedávno pripomenula Súkromná stredná odborná škola Mladosť. Za túto dobu sa vyprofilovala na jednu z najúspešnejších stredných škôl na Slovensku.

Z pokolenia na pokolenie

Z pokolenia na pokolenie

Blížia sa tie najkrajšie sviatky v roku. Jedným zo symbolov Vianoc je aj vianočný stromček. Zdobenie stromčeka je u nás už tradíciou. Každá rodina si tvorí svoje rituály a tým predáva svoje posolstvá mladším členom rodiny. V niektorých rodinách sa dokonca ozdoby aj dedia z pokolenia na pokolenie. To je aj prípad Alenky Vranovskej.

Miluje tanec

Miluje tanec

Mladé dievča, ktoré hovorí o svojej tanečnej vášni, ako o poslaní, ktorým obohacuje nielen seba, ale aj ostatných. Bezprostredná detská radosť je jej neustálou motiváciou. Reč je o mladej študentke, ktorú tanec fascinoval natoľko, že sa mu venuje od malička.

Svet písmen a slov

Svet písmen a slov

Bez nich by zrejme noviny neboli novinami a časopisy časopismi. Patria na stránky denníkov a týždenníkov ako články či fotografie. Reč je o krížovkách, ktoré sú akýmsi svetom písmen a slov. Nútia nám namáhať mozgové závity a vraj takto znižovať hrozbu rizika ochorenia na Alzheimerovu chorobu. Sú malé, stredné i veľké – celostranové. Ľahké, ťažké i poriadne ťažké. V našom meste je „pánom krížovkárom“ Pavol Husár, ktorý 6. decembra oslávi šesťdesiate narodeniny.

Ku kvetom s láskou

Ku kvetom s láskou

Ak ste milovníkmi kvetov, určite viete, že žiadne hnojivo a ani zalievanie raz týždenne nezaručí, že váš kvietok bude mať krásne zelené lístky a rozkvitnuté kvety. Podľa mnohých domácich „kvetinárok“ potrebuje práve milé slovo. O vášni pani Valérie Kováčovej vedia všetci jej najbližší.

Radoslav Procházka: „Dodnes si pamätám na skvelý koncert Jarka Nohavicu v Prešove.“

Radoslav Procházka: „Dodnes si pamätám na skvelý koncert Jarka Nohavicu v Prešove.“

Napriek tomu, že dostal niekoľko ponúk venovať sa právu v zahraničí, vrátil sa na Slovensko. Tu chce žiť a pracovať. Je poslancom a podpredsedom Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR, vo februári 2013 vystúpil z KDH a pracuje na podrobnom programe pre novú generáciu verejnej služby. Ako vysokoškolský pedagóg sa o svoje skúsenosti delí so študentmi už od roku 1996. Začínal v Bratislave, dnes pôsobí na Trnavskej univerzite ako mimoriadny profesor teórie a dejín štátu . Záleží mu na Slovensku, aj preto sa rozhodol kandidovať na post prezidenta. „Mám veľmi presnú predstavu o tom, ako do prezidentského úradu vrátiť aj aktívnu výkonnosť, aj dôstojnosť pri reprezentácii štátu v zahraničí,“ hovorí Rado Procházka. Priznal aj, že na východ našej krajiny chodí veľmi rád...

Konkatedrála sv. Mikuláša na zjedenie

Konkatedrála sv. Mikuláša na zjedenie

Zdalo sa jej, že výroba medovníkov bude dobrý koníček. Akosi jej to však prerástlo cez hlavu. Reč je o dvojnásobnej víťazke gastronomickej olympiády a dvojnásobnej držiteľke svetového pohára v príprave medovníkov. Celkovo má Mária Muráriková z Trenčína na krku 11 zlatých, 1, striebornú a 1 bronzovú medailu. Už po piatykrát práve v našom meste vystavuje svoje veľkolepé dielo. Tentoraz ohúrila s hodnovernou medovníkovou replikou prešovskej dominanty. Konkatedrálou sv. Mikuláša.