SOCIÁLNA POISŤOVŇA NEBOJKOTUJE VÝPLATU DÁVOK

0
1176

(pv) – Sociálna poisťovňa sa ohradzuje voči medializovaným vyjadreniam niektorých politikov, že bojkotuje výplatu nemocenských dávok v čase koronakrízy. Takisto odmieta stotožnenie jej činnosti s údajne meškajúcou štátnou finančnou pomocou pre firmy a živnostníkov. Sociálna poisťovňa nevypláca žiadnu finančnú pomoc pre podnikateľov, je to agenda iných inštitúcií.

Pri výplate pandemických a nepandemických nemocenských dávok (OČR, PN) Sociálna poisťovňa prekonala dlhodobé historické maximá. Za marec 2020 prijala 378 tisíc žiadostí o nemocenské dávky, z ktorých doteraz vyplatila už 341 tisíc. Ďalších 4 500 dávok je spracovaných a na účty poistencov ich zašle 15. mája 2020 a k rovnakému termínu vyplatí aj ďalších 17 500 dávok, ktoré aktuálne ešte spracúva. Všetky kompletné žiadosti o dávky za marec teda Sociálna poisťovňa vyplatí v zákonnej lehote (do 60 dní).

Zamestnávatelia nespolupracujú

Za marec 2020 zostáva vyplatiť ešte 15 tisíc nemocenských dávok, ktorých žiadosti sú neúplné, za čo zodpovedajú žiadatelia, a nie Sociálna poisťovňa. Pre jej pracovníkov je spracovanie týchto žiadostí práca navyše, pretože ich musia individuálne došetriť, čo je časovo a personálne náročný proces. Takisto Sociálna poisťovňa sa pri overovaní OČR stretáva s nezáujmom a neochotou zamestnávateľov potvrdzovať údaje o ich zamestnancoch.

Podali mimoriadny výkon

Pri vyplácaní marcových nemocenských dávok Sociálna poisťovňa podala mimoriadny výkon, keď oproti bežným 190 tisíc nemocenským dávkam vyplatila do 7. mája celkovo 407 tisíc žiadostí (tento údaj zahŕňa už aj časť vyplatených aprílových žiadostí) a ďalších 22 tisíc dávok je pripravená odoslať k 15. máju 2020.

Podarilo sa to vďaka nasadeniu a ochote zamestnancov už druhý mesiac po sebe pracovať v nadčasoch a počas víkendov a sviatkov. Navyše, aj Sociálna poisťovňa je v súčasnosti personálne oslabená, pretože podobne ako je to na iných pracoviskách, aj jej chýba takmer 25 % jej zamestnancov, ktorí pre zatvorené školy a predškolské zariadenia zostávajú doma s deťmi.

Spracovali dvojnásobné množstvo žiadostí

Znamená to, že Sociálna poisťovňa doteraz zvládla v čase trvajúcej koronakrízy spracovať viac ako dvojnásobné množstvo žiadostí, pričom sa opakovane menili legislatívne podmienky ich poskytovania. Sociálna poisťovňa a jej pracovníci by preto zo strany verejnosti a politikov ocenili v tejto mimoriadnej situácii viac pochopenia pre ich vysoký výkon, ktorý za posledné týždne odvádzajú.

Ilustračné foto: TASR/František Iván