OD STREDY ZAČNE ŠTVRTÁ FÁZA UVOĽŇOVANIA OPATRENÍ

0
538

(pv) – Premiér Igor Matovič dnes informoval o štvrtej fáze uvoľňovania opatrení. Začne platiť v stredu 20. mája 2020. Povinné nosenia rúška na verejnosti už nebude povinné za dodržania určitých podmienok, povinné nosiť rúško. Ak sa bude obyvateľ nachádzať vo vzdialenosti viac ako 5 metrov od inej osoby, nosenie rúška bude dobrovoľné.

Cesta do ôsmich krajín na otočku

Okrem toho hygienici otvoria aj kiná, divadlá, podujatia, vnútorné a vonkajšie športoviská s maximálnym počtom do 100 ľudí.  Záujemcovia o cestovanie sa budú môcť dostať do  ôsmich krajín  na “otočku”, pri návrate do 24 hodín nebudú musieť obyvatelia s trvalým a prechodným pobytom podstúpiť test ani povinnú karanténu. Na stránkach inštitúcií bude k dispozícii formulár na vytlačenie, ktorý pri opustení krajiny potvrdí príslušník polície. Ak sa vráti v stanovenom časovom limite, do krajiny ho pustia bez nutnosti vstupu do karantény. Na opustenie Slovenska s potvrdeným formulárom bude možné využiť len niektoré hraničné prechody. Návrat s potvrdeným formulárom už bude možné cez všetky prechody.

Inteligentná karanténa

Už zajtra by mala vláda predstaviť systém inteligentnej karantény, zákon dnes podpísala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Ak sa bude epidemiologická situácia vyvíjať podobne priaznivo ako v týchto dňoch, ďalšia vlna uvoľnenia príde o dva týždne.

Otvoria obchodné centrá aj školy

Obchodné centrá bude dovolené otvoriť úplne s výnimkou detských kútikov, po novom bude platiť namiesto limitu 1 človek na 25 metrov štvorcových len prepočet na 15 metrov. Reštaurácie budú môcť byť otvorené do 22. hodiny. Od 1. júna dôjde aj k otvoreniu škôlok a škôl, na základných školách bude otvorený 1. až 5. ročník. V jednej triede bude môcť byť 20 žiakov. Keďže sú kapacity obmedzené, zriaďovatelia budú musieť zistiť záujem o návrat zo strany rodičov. V prípade materských škôl budú mať pri umiestnení prednosť deti pracovníkov v prvej línii – zdravotníkov, hasičov, policajtov či vojakov. Dôraz bude aj na sociálne znevýhodnené rodiny a umiestnenie ich detí.