Prešovská župa dostala od štátu výpomoc vo výške vyše 7,7 milióna eur

0
384

(ako) – To bol jeden z dôvodov, prečo na pondelkovom online zasadnutí krajského zastupiteľstva schvaľovali zmenu rozpočtu. Od štátu dostali výpomoc v celkovej výške 7,76 milióna eura a zároveň navýšili svoj bežný rozpočet o takmer 80-tisíc eur.

V rámci bežných príjmov tým rozpočet stúpol na takmer 219,98 milióna eur a v oblasti bežných výdavkov je aktuálne na sume necelých 215,3 milióna eur.Ostatné položky rozpočtu ostali v nezmenenej výške.

Ako zdôraznila vedúca odboru financií Úradu PSK Dagmar Olekšáková, zapojenie zdrojov z finančnej pôžičky ministerstva financií bolo najdôležitejšou zmenou úpravy rozpočtu.

„Podporili sme oblasť dopravy vo výške 5,5 milióna eur, oblasť vzdelávania v objeme 1,8 milióna eur a sociálnu oblasť vo výške 434-tisíc eur,“ vysvetlila Dagmar Olekšáková. Vďaka pôžičke kraj zmenil zdroje financovania a uvoľnili sa tým financie z rezervného fondu. Tie si môžu odložiť a zapracovať do budúcoročného rozpočtu.

Najviac peňazí pôjde zase na cesty

Ako vysvetlila šéfka financií Dagmar Olekšáková, medzi investičné akcie museli zaradť také, ktoré vyhovujú podmienkam pôžičky z ministerstva financií a to znamená, že museli spĺňať podminky štátnej pomoci. Najviac zdrojov preto vyčlenili na rekonštrukcie mostov, cestných telies, ciest druhej a tretej triedy. V oblasti vzdelávania boli podporené predovšetkým energetické projekty a v oblasti sociálnych služieb zatepľovanie a rekonštrukcie objektov sociálnych služieb.

Obnova múzea v Medzilaborciach

Do rozpočtu poslanci zapojili aj prvú časť vládnej dotácie pre Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach v hodnote 2 milióny eur. „Som rád, že s týmto jedinečným projektom sa stotožnila aj nová vláda a prvé dva milióny eur už máme na účte. Prebieha teraz dokončenie samotnej projektovej dokumentácie. Následne na to spúšťame verejné obstarávanie a na budúci rok, približne v tomto čase, verím, že už bude bežať stavba v plnom prúde, aby sme do konca volebného obdobia mali drvivú časť stavby dokončenú,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský (KDH).

Celkovo na rekonštrukciu múzea vláda schválila 7,1 milióna eur, ktoré prídu v troch splátkach.

Pomôžu rodinám v núdzi

V úprave krajského rozpočtu bola schválená aj dotácia pre Nadáciu pre podporu rodiny vo výške 20-tisíc eur. Podporiť majú predovšetkým rodiny, ktoré trpia v dôsledku pandémie Covid-19, ako aj v súvislosti so záplavami, ktoré postihli rodiny s trvalým pobytom v Prešovskom kraji.

Foto: PSK