Schválili ochranné pásmo pri cintorínoch aj napriek námietkám

0
465
ReklamaŠiroký sortiment výrobkov od výrobcov Searchlight, Massive- Philips, Kanlux, EGLO, Lucide, Lampions, Rábalux a LED-POL

V januári začal platiť zákon, podľa ktorého ochranné pásmo okolo pohrebísk si môžu samosprávy nastaviť podľa svojich potrieb. Bola to reakcia na komplikácie, ktoré podnikateľom a majiteľom nehnuteľností táto zákonná podmienka spôsobovala. Prešov však nechce nič meniť. Do dnešného zasadnutia zastupiteľstva radnica predložila Všeobecne záväzné nariadenie (VZN), v ktorom ochranné pásmo do 50 metrov ostalo.

Poslanec Miroslav Benko pripomenul, že v Prešove sme už v minulosti mali problém s istým objektom na Vajanského ulici, lebo zasahoval do ochranného pásma. Stojí tam dodnes, ale už nemusel byť v rozpore so zákonom, keby sa VZN zmenilo. „Teraz, keď mesto má silu určiť toto pásmo inak, tak to nerobíme. Môže nastať problém na Solivare, na Šváboch, kde je záujem stavať v blízkosti cintorína. Som za to, aby sme do VZN pridali slovo „najviac“ do 50 metrov od každého pohrebiska,“ povedal v rozprave Benko. Rastislav Mochnacký oponoval, že v meste máme 9 pohrebísk, ale nie na každom z nich sa pochováva pravidelne. Podľa neho by sa muselo schváliť ochranné pásmo na každé pohrebisko zvlášť a zmeniť to aj v územnom pláne.

Mesto vytvorí ľuďom zbytočnú prekážku

Richard Drutarovský otvorene povedal, že týmto mesto urobí zle desiatkam majiteľov nehnuteľností a pozemkov. Pri výmene okien, prístavbe, či obytnom podkroví, budú musieť toto pravidlo, ktoré už nie je nevyhnutné, dodržať. Pohrebiská máme totiž nie mimo mesta, ale v obytných zónach. „Štát zmenou zákona pomáha ľuďom, ale toto naše VZN ich poškodí,“ zdôraznil Drutarovský.

Navrhol, aby VZN vôbe neprijali a zaoberali sa ním v budúcnosti, v prípade potreby. Na margo návrhu Miroslava Benka uviedol, že pásmo musí byť vo VZN určené presne, nie formuláciou „najviac do 50 metrov“.

Nebožtíkom nevadí blízkosť objektov

Názor Drutarovského podporil aj Peter Krajňák, keď konštatoval, že by to bola bezdôvodná prekážka. „Cintorín Solivar-Šváby má určené ochranné pásmo 25 metrov po celom obvode. Toto VZN by mohlo priniesť problémy na Soľnej a Royovej ulici, kde ľudia budú chcieť stavať domy,“ poveal Karjňák.  Oboch poslancov podporil aj ich kolega Martin Kovalčík. „Nebožtíkom nebude prekážať blízkosť objektov,“ poznamenal Kovalčík a dodal, že za ochranné pásmo do 50 metrov nebude hlasovať.

Rekonštrukcie to vraj neovplyvní

Prekladateľka, vedúca odboru územného rozvoja, architektúry a výstavby, Alžbeta Pitoráková na pripomienky poslancov reagovala. Podľa nej tu nejde len o ochranné pásmo z hľadiska stavieb, ale je tu aj hygienické hľadisko, ak by pri stavbách boli žumpy či čistiarne odpadových vôd. Reagovala aj na rekonštrukcie. Tie vraj nie sú týmto ochranným pásmom obmedzené, ani zakázané. Napokon poslanci hlasovali. Benkov návrh neprešiel. Podporilo ho 12 poslancov, 3 boli proti, 10 sa zdržali a 1 nehlasoval. Za pôvodný návrh hlasovalo 19 poslancov, 2 boli proti a 6 sa zdržali a ten bol teda schválený.

Anna Košuthová
Foto: tv7, SITA/Viktor Zamborský

ReklamaPredaj a distribúcia cestovín