ŠKOLY OTVORIA V JÚNI, ALE NEBUDÚ POVINNÉ

0
1070

(pv) – Premiér Igor Matovič sa včera v mimoriadnej relácii na Markíze vyjadril k otváraniu škôl a škôlok, ktoré je predmetom diskusie už niekoľko dní. Oficiálne rozhodnutie ešte nepadlo. Ak sa však deti do škôl vrátia, bude to najskôr od 1. júna a školská dochádzka nebude povinná.

Musíme počkať na inkubačnú dobu

Podľa premiéra treba počkať 10 až 14 dní, ako sa prejaví uvoľnenie opatrení. Vtedy by už malo byť jasnejšie, ako sa prejavili, a či sme v skúške zodpovednosti obstáli. Dodal, že budúci pondelok po stretnutí odborníkov a epidemiológov by mali oficiálne oznámiť pozitívnu správu pre Slovensko. „Keď sa deti do škôl a škôlok vrátia, tak to bude dobrovoľné. Ak budú rodičia pociťovať strach dať svoje dieťa do materskej škôlky alebo školy, tak ho tam jednoducho nepošlú,“ povedal premiér a dodal, že školská dochádzka nebude povinná. Najreálnejší termín je pritom 1. 6. 2020. Týkať sa to bude materských škôlok, prvého stupňa základných škôl a piateho ročníka a súkromných škôl. „Čím lepšie čísla budú, tým odvážnejšie do toho pôjdeme. Aby sme riskovali iba toľko, koľko je únosná miera rizika,“ povedal Matovič. Ak rodič nechce dať dieťa do škôlky, mal by mať možnosť aj naďalej čerpať OČR.

Zdroj: TASR – Jakub Kotian

Zodpovedný plán

Minister školstva Branislav Gröhling v relácii na margo otvárania škôl a škôlok uviedol, že si na vláde aj na stretnutí museli ujasniť presné podmienky, za akých sa začnú školy a škôlky otvárať. „Musíme vypracovať seriózny metodický pokyn a usmernenie pre všetkých. Máme veľkú zodpovednosť, v systéme máme vyše 700-tisíc detí a viac ako 100-tisíc učiteľov,“ povedal minister rezortu školstva. Zriaďovateľom škôl aj učiteľom dajú minimálne dva týždne času na prípravu. Otázne sú aj letné tábory. Tie podľa šéfa rezortu školstva určite budú, no za istých veľmi prísnych bezpečnostných podmienok. „Chceme ich spustiť, aby sme mohli na táboroch vyrovnávať vedomosti detí, ktoré zmeškali alebo nejakým spôsobom posilniť vzájomnú socializáciu,“ dodal Gröhling.

Väčšina krajín EÚ otvára školy

Väčšina krajín Európskej únie už ohlásila termín, v ktorom obnoví vyučovanie a umožní deťom návrat do škôl. Z analýzy ministerstva školstva vyplýva, že Dánsko začalo s postupným otváraním školských zariadení 15. apríla, Rakúsko a Nemecko od 4. mája. Francúzsko, Holandsko, Švajčiarsko otvorili prvé školy tento týždeň a ešte pred koncom mája vyučovanie v školách obnovia vo Fínsku či Belgicku. Veľká Británia otvorí základné školy najskôr od 1. júna.

Foto: TV Markíza