Michal Náhlík: Čo sa Nikolu týka, titul sme vyberali tak, aby sme divákovi priniesli silný príbeh lásky

Michal Náhlík: Čo sa Nikolu týka, titul sme vyberali tak, aby sme divákovi priniesli silný príbeh lásky

Nová sezóna sa v Divadle Jonáša Záborského ponesie v znamení ďalšieho svetového muzikálu. Svetlo sveta uzrie Nikola Šuhaj, pod ktorý sa podpíše Michal Náhlík.


zľava Michal Náhlík, Ján Hanzo a Martin Husovský o premiérovej noci muzikálu Jana z Arku 


Čím vás “očarila” postava Nikolu Šuhaja, že ste sa rozhodli dať mu divadelnú podobu?

  • Tému Nikolu Šuhaja sme mali s pánom riaditeľom na stole už po Sherlockovi Holmesovi, vtedy sme však dali prednosť Jane z Arku. Už pri Jane sa mnohí ľudia pýtali, prečo robíme nový muzikál a nepreberieme ten český. Pri Nikolovi sa to môže opakovať (legenda o Nikolovi Šuhajovi bola spracovaná v Balade pre banditu). Dôvod, prečo pripravujeme vždy pôvodný muzikál, je jednoduchý a nemenný – chceme dať príležitosť všetkým našim hercom, a keďže herecký naturel i hlasové rozsahy sú v našom súbore rôznorodé, najlepšou voľbou je ísť práve cestou napísania pôvodného muzikálu. Čo sa Nikolu týka, titul sme vyberali tak, aby sme divákovi priniesli silný príbeh lásky a poviem to na rovinu, aby sme využili veľký potenciál Poddukelského umeleckého ľudového súboru, s ktorým sme spolupracovali už na Jane z Arku.
Ako sa rodil scenár? Držali ste sa faktov alebo ste popustili uzdu fantázii? Čo je pravdivé a čo “vymyslené”?

  • Libreto sa nerodilo jednoducho. Až na Olbrachtov román nie je o Nikolovi Šuhajovi príliš veľa literatúry, ktorá by sa venovala práve tomuto zbojníkovi. Jedno je isté, faktograficky bol Nikola Šuhaj vrah, ktorého ľudia šírením legiend zmenili na veľkého hrdinu. A keďže muzikál je rozprávkou pre dospelých, rozhodli sme sa ísť cestou legendy. A v tom prípade sa dá popustiť uzda fantázii. Takže divák sa stretne s vílami, anjelmi, čertami a samozrejme panoptikom postavičiek z dedinky na konci sveta.
Autorom hudby je aj tu Martin Husovský. Zdá sa, že ste si po umeleckej – tvorivej stránke sadli. Ako prebiehajú vaše stretnutia? Čím vás Martin prekvapuje, čo si na spolupráci najviac vážite?

  • Prekvapuje ma, s akou ľahkosťou dokáže tvoriť, keď ho tlačia termíny :-) . A vážim si na ňom, že drží slovo. To je v tejto dobe už veľmi zriedkavý jav.
Obligátna otázka: V Jane z Arku ste prezradili svoju obľúbenú pieseň. Budete mať aj v tomto muzikáli tú “svoju”?

  • S veľkou drzosťou som sa tentoraz podpísal aj pod všetky texty piesní, takže favoritov bolo niekoľko. Jedna pieseň však má pre mňa špecifický význam a divák ho možno ani nepostrehne – jedná sa o pieseň Herodes. Po parlamentných voľbách som sa totiž absolútne zasekol. Nevedel som napísať ani slovo, nič pre mňa nemalo význam a zmysel a bol som neuveriteľne sklamaný a smutný. Trvalo mi viac ako mesiac, než som sa s realitou vysporiadal a vysporiadal som sa s ňou práve v tejto piesni, ku ktorej Martin navyše napísal nádhernú hudbu. Začína symbolicky: “Svet sa zbláznil asi...”
Ako to bolo s výberom hercov? Písali ste scenár na nejakých konkrétnych? Na koho ste tentoraz vsadili?

  • To je výhoda pri písaní pôvodného muzikálu, že keď píšete ľuďom na telo, viete o ich prednostiach i limitoch a navyše môžete dávať príležitosť vždy niekomu inému. Tentokrát to bude Matej Lacko v alternácii s Lukášom Šeptákom, ktorí stvárnia Nikolu Šuhaja. Okrem nich uvidíte takmer celý umelecký súbor DJZ a takmer všetkých členov PUĽS-u a veľkým bonbónikom bude, že sa na javisku ocitne aj jeho orchester.
Ďalším pánom autorského tímu je choreograf Viliam Mikula. Ako tu vznikla spolupráca?

  • Vilo robil asistenta Renate Ptačin pri Jane z Arku, potom som ho poprosil o spoluprácu pri Revízorovi. A keďže pozná tanečníkov i náš súbor a má navyše aj ambície pôsobiť na choreografickom poli, oslovenie na Nikolu Šuhaja prišlo spontánne a logicky, pretože tento muzikál bude v pop-folklórnom duchu. 
Dá sa povedať, že oživujete historické postavy. Čo to pre vás osobne znamená?
 
  • Keď píšete o vymyslenej postave, fabulujete ako sa vám žiada. Pri historických postavách vás v mnohých momentoch okliešťujú práve dejiny, ktoré si musíte naštudovať a potom sa rozhodnúť, či ich budete rešpektovať a či nie. Nikola nebol výnimkou. Väčšinou pracujem tak, že na základe historických faktov fabulujem :-).
Svoju divadelnú púť končí muzikál Jana z Arku. Ako zasiahol váš umelecký život?

  • Je to pre mňa práca ako na každej inej inscenácii. Takže skôr to otočím - verím, že tento muzikál zasiahol našich divákov, pretože my robíme divadlo hlavne pre nich.

Diskusia k článku