Divadelná sezóna sa začala: Čaká vás vynovená sála v DAD-e a nový muzikál v DJZ

Divadelná sezóna sa začala: Čaká vás vynovená sála v DAD-e a nový muzikál v DJZ

(dt) - Nedávno sa neskončili len školské prázdniny, ale aj tie divadelné. Herci Divadla Jonáša Záborského a aj Divadla Alexandra Duchnoviča sa opäť zišli, aby spoločne otvorili novú divadelnú sezónu. Čakajú nás nielen zaujímavé premiéry, ale aj iné príjemné prekvapenia.

Diváci Divadla Alexandra Duchnoviča si môžu predstavenia vychutnávať v novej sezóne vo vynovenej sále. „Na novú sezónu sa veľmi teším a to aj z toho dôvodu, že vďaka vedúcej odboru kultúry Prešovského samosprávneho kraja, pani Veroniky Fitzekovej, ktorá nám pomohla, môžeme divákov v novej sezóne privítať vo vynovenej veľkej sále. Podarilo sa nám zrekonštruovať sedadlá v hľadisku a uskutočniť aj nejaké iné úpravy, ktoré prispeli k lepšiemu vzhľadu sály,“ hovorí riaditeľ divadla Marián Marko. Divákov čakajú nové inscenácie v rusínskom jazyku, no premiéru bude mať aj hra v ukrajinčine a rovnako sa môžu tešiť aj na nové „prírastky“ do umeleckého súboru „Prvá inscenácia bude mať premiéru hneď v októbri a režijne ju pripraví Braňo Mazúch, s ktorým sme spolupracovali už minulú sezónu. Režíroval inscenáciu Posadnutí, ktorá má veľmi dobré ohlasy nielen u našich divákov, ale aj u odbornej kritiky. Svedčí o tom aj fakt, že sme túto hru predviedli na festivale Dotyky a spojenia v Martine a teraz v septembri ju diváci uvidia na medzinárodnom festivale v Nitre. Do konca roka pripravíme ešte inscenáciu v ukrajinskom jazyku, ktorá bude mať premiéru 8. decembra. V novej sezóne bude náš umelecký súbor posilnený o staronovú členku Slávku Samčíkovú, ktorá sa vrátila po materskej dovolenke a takisto sa nám podarilo prijať nového, mladého a talentovaného herca Martina Oravca.“

 
Marián Marko

 
Herci Divadla Jonáša Záborského nezaháľajú, už od konca augusta sa pripravujú na nový muzikál. „V tejto divadelnej sezóne sa opäť vraciame do nášho cyklu pôvodného slovenského muzikálu. Na veľkej scéne uvedieme 10. novembra premiéru muzikálu Nikola šuhaj, ktorý režíruje Mišo Náhlík, náš interný režisér. Je to náš muzikál, do ktorého hudbu skomponoval Martin Husovský, s ktorým sme už spolupracovali. Takisto je v tomto muzikáli zakomponovaný aj PUĽS a nielen ako tanečná a spevácka zložka, ale aj ako hudobná zložka. Na javisku sa predstaví kapela PUĽS-u, teda tam bude aj živá hudba. Pre divákov máme pripravené ešte jedno prekvapenie. Jediné, čo prezradím, je to, že sa nám troška zmení javisko. Ďalšie premiéry budú potom už činoherného charakteru. Sú to hry, ktoré odohráme v historickej budove alebo na malej scéne. V rámci projektu Dvaja uvádzame 8. septembra hru Trón milosrdenstva. Ako ďalšie hry budú napríklad inscenácia Saturnin z obdobia prvej republiky, ktorú bude režírovať Marek Zákostelecký. Tak sa môžu diváci tešiť na Shakespeara a hru  Veselé paničky z Windsoru,“ prezrádza riaditeľ divadla, Ján Hanzo.
 
Ján Hanzo

 
Foto: archív DAD, DJZ
 

Diskusia k článku