Veľkolepý muzikál Nikola Šuhaj si okamžite získa vašu pozornosť

Veľkolepý muzikál Nikola Šuhaj si okamžite získa vašu pozornosť

(dt) - Tragickosť vojny, láska, ale aj zvady na dedine. To všetko môžete nájsť v novom muzikáli Divadla Jonáša Záborského, Nikola Šuhaj. Tento pôvodný slovenský muzikál dýcha folklórom a diváka vtiahne do deja.

„Hlupák si, ak si myslíš, že poznáš svoj osud. Guľka ťa síce nezabije, ale láska ťa o rozum pripraví a závisť o život,“ po týchto slovách, ktoré povedala Bosorka Nikolovi vás doslova zamrazí a vy netrpezlivo čakáte, čo bude ďalej. Táto inscenácia je plná krásnych piesní, skvelých tancov, ale aj dokonalých hereckých výkonov. Príprava muzikálu trvala dva roky, no posledné tri mesiace zažívali členovia súboru skutočne intenzívne skúšanie. 

Zľava Inna Srníková Kosyk, Mária Dulová a Silvia Donová.

Réžie sa ujal Michal Náhlík, ktorý prezradil, prečo vybrali práve legendu o Nikolovi Šuhajovi. „V Prešove aj v jeho okolí je početná rusínska menšina a keďže život Rusínov a život ľudí na Podkarpatskej Rusi je veľmi zaujímavý a farebný, či už sa to týka dejín, náboženstva alebo folklóru. Preto si myslím, že napríklad pre ľudí, ktorí sa s touto kultúrou ešte nestretli, to bude veľmi obohacujúce. Práve preto sme sa rozhodli, že budeme čerpať z legiend, ktoré sa šírili týmto krajom a vybrali sme si práve legendu o Nikolovi Šuhajovi. Ja som sa do toho doslova zažral a rozčítal som všetky možné historické a sociologické štúdie, náboženstvá, rozprávky, legendy a zrazu sa predo mnou rozostrel nádherný farebný svet a dostal som pocit, že s týmto svetom sa chcem podeliť aj s ostatnými,“ hovorí Michal Náhlík  a ďalej dodáva: „Pri tejto hre, okrem toho, že som to režíroval a napísal libreto, som napísal aj texty piesní. Vedel som, že z toho folklóru chcem čerpať viac ako inokedy. Táto hra je výnimočná vo svojej monumentálnosti. Divadlo Jonáša Záborského nepamätá takú obrovskú produkciu, či už sa to týka rozmerov scény, alebo počtu ľudí na scéne a aj preto to pre mňa bola veľká výzva, lebo asi ani sám som toľko ľudí na javisku ešte nezažil. Keď sme nacvičovali klaňačku, tak nás bolo na javisku asi šesťdesiat.“ 

Veronika Husovská, Lukáš Šepták, zbor a balet PUĽS-u.
 
Hlavnej úlohy Nikolu Šuhaja sa zhostil v alternácii Matej Lacko a Lukáš Šepták. Čo bolo pre nich pri tomto muzikáli najnáročnejšie? „Momentálne je to pre mňa asi najväčšia výzva a bolo to pre mňa najintenzívnejšie skúšanie aké som kedy zažil. Už v lete som začínal so speváckou prípravou, keďže my nie sme speváci, ale spievajúci herci a tie veci nie sú až také úplne jednoduché, takže sme sa museli aj s týmto popasovať,“ hovorí Lukáš Šepták. „Je to iný druh spevu, na ktorý sme povedzme zvyknutí. Ja mám rockovú kapelu, takže sa aj takto snažím spievať a tieto muzikálové veci sú také lyrické a treba ich emočne precítiť, takže s týmto som sa tak isto musel troška popasovať, ale myslím si, že sme to všetci zvládli,“ dopĺňa Lukáša jeho kolega Matej Lacko.
 
V úlohe Eržiky môžete vidieť Veroniku Husovskú a Gabrielu Očkajovú. „Už sme vo fáze, kedy ma to veľmi baví. Dobre sa mi to spieva aj hrá. Najťažšie pre mňa bolo dostať sa do postavy Eržiky a potom to celé lepiť na scéne. Spojiť spev aj choreografiu dokopy. Celkom náročné je spievať a chodiť po tých kopcoch a podobne. Ja som folkloristka, takže mi je to celé také milé. Prvá polovica je uvoľnenejšia a hrám si to, čo prežívam a potom u mňa nastáva tá zmena v druhom dejstve, kedy postava prežíva veci, ktoré som ja osobne nikdy neprežívala, napríklad potrat. A s týmto som sa musela dosť mordovať, nájsť to v sebe, aby to vyznelo pravdivo,“ prezrádza nám Gabriela Očkajová.

 
Zľava Jana Evelley, Veronika Husovská a Slavomíra Fulínová.
 
Za skvelou hudbou stojí opäť Martin Husovský. „Prvá skladba vznikla vo februári v roku 2016 a od toho dátumu skoro až do nedávna vznikala hudba. Bolo to náročné aj kvôli tomu, že tu figuruje živá kapela. Hudbu som tvoril na texty a niekedy prichádzala sama, inokedy som sa troška potrápil, no na tejto inscenácii sa mi pracovalo dobre a je to opäť zaujímavá skúsenosť.“

A perlička na záver. Na tomto muzikáli pracuje takmer celá rodina Husovských, pretože úlohu Ivana Šuhaja alternuje syn Martina a Veroniky, Matej Husovský. 
 
Foto: René Miko

Diskusia k článku